Eğitim

Öğrenciler ders videolarına cepten ulaşabilecek

MEB’in yürüttüğü yeni proje kapsamında merkezi ortak sınavlara girecek 8. sınıf öğrencileri, farklı içeriklerle hazırlanan ders videolarına cep telefonlarından, tabletlerden ve bilgisayarlardan ulaşabilecek.

Konular: Eğitim, Türkiye
Sekizinci sınıf öğrencileri ders videolarına cep telefonlarından ulaşabilecek. [Fotoğraf: Hüseyin Narin/ Al Jazeera Turk]

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimde FATİH projesi kapsamında 26-27 Kasım tarihinde düzenlenecek merkezi ortak sınavlara girecek 8. sınıf öğrencileri için altı dersten hazırladığı ders videolarını Bakanlığın Eğitim Bilişim Ağı (EBA)  portalından hizmete sundu. Farklı içeriklerle hazırlanan ders videolarına cep telefonlarından, tabletlerden ya da tüm bilgisayarlardan ulaşılabilecek.

Toplamda çekilen 260 "e-Ders" videosuna okulda işlenen konuları evde tekrar etmek isteyen ve çeşitli nedenlerle okula devam edemeyen öğrenciler kolaylıkla ulaşabilecek. Anadolu Ajansı’na konuşan MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerine ilişkin konu anlatımlı videoların bakanlığın EBA portalı eba.gov.tr adresine yüklendiğini duyurdu. Ateş ayrıca, fen ve teknoloji ile ingilizce derslerine ait videolarının ise eğitim programı ve merkezi sınav sistemi takvimiyle eş zamanlı olarak üretildiğini ve yayına alındığını aktardı.

Videoların, öğrenci, öğretmen ve velilerin tarafından çevrimdışı olarak da kullanılabilmesi için indirme seçeneği bulunuyor.

Videoların 3-7 dakika arasında hazırlandığını ifade eden Ateş, "Bu süre pedagojik olarak konsantrasyon süresi göz önüne alınarak hazırlandı. Sistemin en önemli yanı, zamandan ve mekândan bağımsız şekilde herhangi bir bilgisayar, tablet ya da cep telefonundan izlenebilir olması" diye konuştu.

8. sınıflar için düzenlenen "e-Ders" projesinin 5, 6 ve 7’nci sınıflarla, lise dersleri için de uygulanması amacıyla çalışmalara başlandı.

Öğretmenler de kullanabilir

Ateş’in açıklamasına göre öğretmenler de indirecekleri içerik ve sunumları sınıflarındaki etkileşimli tahtalardan kendi derslerinde kullanabilecek.

Video çekimleri ve anlatımların altı ayda tamamlandığını söyleyen Ateş, "Elektronik ders videoları için YEĞİTEK Genel Müdürlüğü’ndeki EBA stüdyolarında alanlarında uzman 12 öğretmen, 6 grafiker ve 10 teknik destek personeli görev aldı” dedi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;