Haber

Orta Afrika'da tansiyon artıyor

Afrika Birliği ve Fransa askerleri, ülkede barış sağlamaya çalışıyor, ancak göstericiler yabancı kuvvetlere tepki gösteriyor.

Haberin Öne Çıkanları

'Taraf tutmuyoruz'

Darbe sonrası şiddet

Pazar günü binlerce Müslüman, Fransız askerlere karşı yapılan en büyük protesto gösterisine katıldı. [AFP]

Müslüman Seleka ve Hristiyan Anti-Balaka (anti-pala) milisleri arasında çatışmaların yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti’nde iki taraf da barışı sağlamak için gelen yabancı kuvvetlere karşı gösteri yaptılar.

Pazartesi günü yüzlerce Hristiyan, ülkenin başkenti Bangui’de darbeyle devlet başkanı olan Müslüman Michel Djotodia’ya karşı protesto gösterisi yaptı. Göstericiler, Çadlı barış gücü askerlerine Müslüman Seleka grubuna yardım ettikleri gerekçesiyle taş attı. Askerler ise silahla karşılık verdi. Havaya ve göstericilere doğru ateş açan askerler, en az bir kişiyi öldürdü, bir kişiyi de yaraladı.

Diğer yandan da, Seleka yanlısı binlerce Müslüman da pazar günü Fransız birliklerine karşı gösteri yaptı. Cuma günü Fransız güçleri tarafından 3 kişinin öldürülmesi, protesto edildi.

Fransız ordusu, öldürülenlerin silahlarını kullanmaya hazırlanan Seleka milisleri olduğunu iddia etti. Ancak pazartesi açıklama yapan Orta Afrika Cumhurbaşkanlığı, öldürülenlerin cumhurbaşkanlığı muhafızları olduğunu belirtti.

Pazar gecesi bir Seleka albayının linç edilmesi üzerine de göstericiler yeniden toplanarak Fransız askerleri protestoya devam etti. Seleka ise linç olayından Hristiyan milisleri sorumlu tuttu.

'Taraf tutmuyoruz'

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, cuma günü iki tarafı da ayrım yapmaksızın silahsızlandırdıklarını söyledi.

Avrupa Birliği ise pazartesi günü Orta Afrika Cumhuriyeti’ne mühimmat ve silah satışının yanı sıra paralı askerlerin gönderilmesini de yasakladı. Sadece Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bulunan uluslararası barış güçlerine ve Fransız askerlerine AB'den silah gönderilmeye devam edilebilecek.

Darbe sonrası şiddet

Seleka’nın Mart ayında darbe yoluyla başa geçmesi üzerine ülkede şiddet tırmanmıştı. Grubun lideri Michel Djotodia, devlet başkanı olunca gruba dağılma çağrısı yaptı ama bu hamle grup üzerindeki nüfuzunu kaybetmesine yol açtı. Seleka, Hristiyan köylerinde tecavüz, yağma ve katliamlara başladı.

Anti-balaka olarak bilinen Hıristiyan milislerin de misilleme yoluna gitmesi, ülkede soykırım korkusuna yol açtı. Çoğunluğu Hıristiyan olan ülkede Müslümanlar nüfusun yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor.

4 milyon 600 bine yakın kişinin yaşadığı ülkede 700 binden fazla kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Uluslararası Af Örgütü’nün tahminlerine göre 5 Aralık’tan bu yana yaklaşık 1000 kişi öldürüldü.

Son zamanlarda çatışmalar azalsa da ülkede gerginlik sürüyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;