Bilim-Teknoloji

Otobur hayvanların nesli tükeniyor

Bilim insanları, büyük otobur hayvan türlerinin neslinin tükenme tehdidi altında olduğu uyarısında bulundu. Hayvanların yok olması, 'boş arazilerin' ortaya çıkmasıyla sonuçlanacak.

Konular: Bilim-Teknoloji
Filler nesli tükenme tehdidi olan büyük canlılar arasında. [Getty]
Yeni bir araştırmaya göre, 74 otobur hayvan türü kaçak avlanma ve yaşam alanlarının azalması nedeniyle yok olma tehlikesi altında. Science Advances dergisinde yayımlanan araştırma, aralarında gergedan, fil ve gorilin bulunduğu türlerin yüzde 60'ının yok olma noktasına geldiğini belirtti. 
Oregon State Üniversitesi'nden Profesör William Ripple'ın başını çektiği araştırma, ren geyiğinden file kadar ağırlığı 100 kiloyu geçen canlıları kapsıyor. 
Ripple, hayvan türlerinin giderek azalmasıyla ormanlarda, ovalarda, çim arazilerde ve çöllerde yaşamdan arınmış araziler ortaya çıkacağını söyledi. 
Boynuzu altından değerli
Araştırmada yer alan Oxford Üniversitesi Vahşi Yaşamı Koruma Araştırma Birimi'nden Pfoesör David Macdonald, 'sadece otoburların değil, büyük kedi ve kurtlara kadar etçil hayvanların da kaçak avcı ve daralan yaşam alanının tehdidinde olduğunu, elde edilen verilerin de bu hayvanların tabutuna bir çivi daha çaktığını' ifade etti.  
Hayvanların hızla azalmasındaki en büyük neden, kaçak avcılığın artması. Afrika'da 20 yıl içinde yok olma tehlikesi bulunan gergedanın boynuzu, altından daha değerli hale gelmiş durumda. 
İnsanların ormanları yok etmesi, 1 milyar insanın et yemesi ve sonuç olarak vahşi doğadaki besin zincirinin bozulması, hayvanların ölüm hızını artırıyor. 
Bilim insanları, nesli tükenme tehdidi altında olan canlıların en çok Güneydoğu Asya, Hindistan ve Afrika'da yaşadığını belirtti. 
Avrupa ve Kuzey Afrika, büyük otobur hayvanlarının çoğunu kaybetmiş durumda. 
Kaynak: BBC ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;