Türkiye

'Oturursa şaşardım'

CHP, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Köşk'te oturmayacağına ilişkin açıklamasına tepkili. CHP Sözcüsü Haluk Koç, "Köşk kaçak bir yapı değil, göçer bir yapı da değil. Oturursa şaşardım" dedi.

Haluk Koç main
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, MYK toplantısı sürerken açıklamalarda bulundu. [Fotoğraf: Osman Baytürk/Al Jazeera]

Koç, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı başlamadan önce soruları yanıtladı. Koç'a, Erdoğan'ın Çankaya Köşkü yerine Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılan yeni binayı kullanacağı yönündeki açıklamaları hatırlatıldı. Koç, "Recep Tayyip Erdoğan deyince benim aklıma hep kaçar göçer bir iş peşinde koşan, bu ikamet edeceği alandan, tuttuğu işe kadar mutlaka bir kaçarı göçeri olan bir gerçek üzerinde hareket eden bir kişi geliyor" dedi.

Koç, Çankaya Köşkü'nün iki anlamı olduğunu söyledi: 

"Bir; kaçak bir yapı değil, göçer bir yapı da değil. İkincisi; siyasi anlamda Çankaya Köşkü, Cumhuriyet'in sembolü ve siyaset açısından da kaçar göçer bir yer değil. Burada Cumhurbaşkanı seçilen ve seçimin resmileşmesiyle yemin etmesi arasındaki süreci anayasa ihlali içinde geçiren bir kişinin siyaseten de Cumhuriyet'in tanımıyla özdeşleşmiş bir Çankaya Köşkü'nde ikamet etmeme isteğini başka anlamlara dayandırılmak istendiğini hepimiz görüyoruz. Oturursa şaşardım."

25 Aralık'a takipsizlik kararı

CHP Sözcüsü Haluk Koç 25 Aralık soruşturmasına verilen takipsizlik kararına tepki gösterdi. Koç, Ekim ayında gerçekleştirilecek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelikleri için yapılacak seçimlerin önemine dikkat çekti:

"AKP kendi kafasına göre, kendi meşrebine göre hakim, savcı ayarlamakta güçlük çekiyor. Mevcutlar zaten şu anda 17-25 Aralık'ı örttüler. Takibattan çıkarttılar. Hiç kimse aklının bir ucuna getirmesin; şu anda Cumhurbaşkanı sıfatıyla yurtdışında bulunan Sayın Recep Tayyip Erdoğan göğsünü gere gere 'takipsizlik kararı verildi, bu iş bitti' diyor. Bu iş bitmedi, sen yaşadığın sürece bu iş bitmeyecek. Bugün talimatla kapatabilirsiniz, bugün elinizdeki güçle örter gibi gözükebilirsiniz ama o takibattan kurtulamayacaksınız. O sizin arkanızdan gölgeniz gibi sizi takip edecek. Onun için HSYK nasıl yapılanacak göreceğiz...Ne 17-25 kapatıldı, ne diğer süreçler unutuldu; bunların hepsini Allah ömür verirse göreceğiz."

'IŞİD'e karşı Kürt ordusu' önerisi

Koç, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın "IŞİD’e karşı Kürt ordusu" önerisini de değerlendirdi. Koç, "Silah bıraktılar mı ki? Şimdi silah verilsin de IŞİD'e karşı bir süreç işletilsin gibi bir kavram ileri sürüyor" dedi.

Koç, Türkiye'nin coğrafya olarak da, siyaset olarak da 'Türklerle Kürtlerin birlikte yaşamaya mahkum olduğu' bir coğrafya olduğunun altını çizdi: 

"Bunu bize sadece coğrafya değil, tarih de emir veriyor. Herkes bunu kafasına sokacak. Hep beraber barış, özgürlük, eşit hukuku paylaşan, eşit hukuku paylaşan eşit yurttaşlık kavramı, birlikte yaşam, demokrasi çerçevesinde bu topraklarda yaşayacağız. Şimdi bir uluslararası sürecin tıpkı El-Kaide gibi ortaya koyduğu terör ürünüyle uğraşıyor dünya. Şimdi burada Sayın Demirtaş’ın önerisiyle bunların Türkiye içinde tartışılması bile yanlıştır. Demirtaş'ın tek bir önerisi olmalı, demokrasi, birlikte yaşam…"

Adli yıl açılış töreni

Koç adli yıl açılış törenleriyle ilgili yeni bir düzenleme hazırlığı yapıldığına yönelik haberlere tepki gösterdi:

"Kişi kendisini padişah zannederse ki kendisine göre yeni teamüller, yeni kurallar koyma ihtiyacı hisseder. 'Devri Recep Tayyip'de herhalde bu şekilde yeni teamüller oluşturma, yeni gelenekler oluşturma süreçlerini başka alanlarda da göreceğiz. Karşılığı olmayan davranışlar."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;