Pakistan'ın sessiz savaşı

Pakistan'da 500 hükümlüye idam hazırlığı

Taliban’ın Peşaver’deki okul saldırısının ardından 'terör suçlarında' idam cezasını yeniden yürürlüğe koyan Pakistan, 500 hükümlüyü idam etmeye hazırlanıyor.

Konular: Pakistan
Peşaver'deki okul saldırısı tüm dünyanın tepkisini çekti. [Fotoğraf: Reuters]

AFP'ye konuşan bir Pakistan hükümeti yetkilisi, “İçişleri Bakanlığı, tüm temyiz haklarını kaybetmiş ve af talepleri geri çevrilmiş 500 hükümlünün önümüzdeki haftalarda idamı için işlemleri başlattı” dedi.

Hazırlıkları doğrulayan bir başka yetkili, Başbakan Navaz Şerif’in başsavcılığa 'terör suçundan' hüküm giymiş Taliban üyelerinin davalarına öncelik verilmesi ve bekleyen davaların hızla sonlandırılması talimatı verdiğini aktardı.

133’ü çocuk 149 kişinin öldüğü 16 Aralık’taki Taliban saldırısının ardından Başbakan Şerif, idam cezasını engelleyen kararın kaldırıldığını açıkladı ve Cuma gününden bu yana altı Taliban üyesi idam edildi. İdam edilenlerden beşi 2003’te Pervez Müşerref’e suikast düzenlemek suçundan yargılanmıştı.

Moratoryum yenilenmeyecek

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Birleşmiş Milletler idam cezalarının yeniden başlamasına tepki gösterdi. Örgüt “Peşaver saldırısına cevap niteliğinde siyasi bir tepki” dediği kararın gözden geçirilmesini istiyor.

Pakistan yasalarında halen yerini koruyan idam cezası 2008 yılından beri prensip olarak uygulanmıyordu. Benazir Butto'nun eşi Asif Ali Zardari, devlet başkanı seçilince cezalara her üç ayda bir yenilenen ‘moratoryum’ getirmişti.

Ancak 4 Kasım 2012'de silah arkadaşını öldürmekle suçlanan Muhammed Hüseyin adlı bir askerin davasında bu karar kaldırılmış ve asker cezaevinde asılarak idam edilmişti. 

Kaynak: AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;