Pakistan

Pakistan'da üniversite baskını

Pakistan’da Baça Han Üniversitesi kampüsünü basan silahlı bir grup kız yurduna ve çevreye ateş açtı. Öğrenciler kampüsten tahliye edilmeye çalışılıyor. Hayber Pahtunhva Eyaleti hükümet sözcüsü, ilk belirlemelere göre 20 kişinin öldüğünü açıkladı.

Konular: Pakistan

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Hayber Pahtunhva eyaletinin Çarseda kentinde, silahlı bir grup Baça Han Üniversitesi'nin kampüsüne saldırdı. Eyaletin hükümet sözcüsü Şevket Yusufzai, saldırıda ilk belirlemelere göre 20 kişinin öldüğünü, 50'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı. Pakistan askeri kaynakları saldırganlardan dördünün öldürüldüğünü bildirdi. 

Kampüsten şu ana kadar 63 öğrenci tahliye edildi. Tahliye edilenler, yerel basına yaptıkları açıklamalarda 6-7 silahlı saldırgan gördüklerini ve onlarca öğrencinin vurulduğuna şahit olduklarını anlattı.

Pakistan Ordu Sözcülüğü, askeri birliklerin bölgeye sevk edildiğini ve saldırganlarla çatıştığını açıkladı. Sözcülük, 3 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversitenin kampüsündeki saldırganların, kız yurdunu hedef aldıklarını duyurdu.

Yerel medya, saldırıyı Tehrik-i Taliban olarak bilinen Pakistan Talibanı'nın üstlendiğini bildirdi. Ancak daha sonra açıklama yayımlayan Pakistan Talibanı, saldırıyla ilişkilerinin olduğunu reddetti. 

Kaynak: Al Jazeera, AA, Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;