Fransa

Paris'te aksiyon filmi çekmek yasak

Geçen ay silahlı saldırılarla sarsılan Fransa'nın başkentinde halkta korku ve endişe yaratabileceği gerekçesiyle aksiyon ve takip sahneleri çekmek yasaklandı.

Konular: Avrupa, Fransa
Paris'ta kalabalık ve turistik bölgelerde olağanüstü güvenlik önlemleri devam ediyor. [Reuters]

Paris Valiliği, geçen ay başkentte ardı ardına gelen silahlı saldırıların ardından kentte çevrilmesi planlanan polisiye ve aksiyon içerikli filmlere sınırlama getirdi.

Valilik, üniformalı polis ve jandarma rollerinin bulunduğu, sokaklarda silahlı çatışma ve takip içeren film sahnelerinin çekilmesini başkentteki 'terör alarmı' kaldırılıncaya kadar yasakladı. Yetkililer, takiplerin gerçek sanılabileceği kaygısıyla böyle bir karar aldıklarını söylediler. 

Paris Emniyet Müdürlüğü'nde film çekimlerine izin veren dairede görevli komiser Sylvie Barnaud, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada "Üniformalı aktörler teröristlere hedef olabileceği için bu tür aksiyon sahneleri sorunlu. Aktörler, bu son derece hassas dönemde halkın da kafasını karıştırabilir" dedi.

Fransız komiser, bu kararın ardından en az 4 filmin dış mekan çekimlerine izin verilmediğini söyledi. Fransa'da her yıl yerli ve yabancı 900 civarında uzun metrajlı film çekiliyor.

Paris'te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve 3 gün devam eden 3 silahlı saldırıda toplam 17 kişi hayatını kaybetmiş, polis operasyonlarında 3 saldırgan öldürülmüştü.

Olayların üzerinden neredeyse bir ay geçti ancak Paris gerginliğini koruyor. Alışveriş merkezleri, kalabalık caddeler, müzeler, meydanlar, tren istasyonları, ve havalimanaları gibi saldırıya hedef olabilecek bölgelerde olağanüstü güvenlik önlemleri var. Asker ve polisler sürekli devriye geziyor.

Kaynak: AP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;