Gazze

Paris’te Gazze’ye destek gösterisi

Fransa’da binlerce kişi Filistinlilere destek gösterisi düzenledi. ‘Katil İsrail’ ve ‘İsrail katliamlarına son versin’ pankartları taşıyan göstericiler, Cumhurbaşkanı Hollande’ın istifasını istedi.

Paris'teki Gazze'ye destek gösterisine binlerce kişi katıldı. [Fotoğraf-AFP]

İsrail ve Filistin arasında kalıcı ve adil barışı destekleme komitesi tarafından düzenlenen Filistin ile dayanışma yürüyüşü başkentin Denfert–Rochereau Meydanı'nda başladı.

Binlerce Parislinin katıldığı gösteriye, çok sayıda sivil toplum örgütü ile sol eğilimli partiler ve sendikalar destek verdi. İktidardaki Sosyalist Parti’nin bazı milletvekilleri de gösteriye katılarak Filistinlilere destek verdi.

Göstericilerin Filistinli bayraklarıyla katıldığı protesto yürüyüşünde, ‘’Katil İsrail’’, ''Hollande istifa’’,  ‘’İsrail katliamlarına son versin’’ yazılı pankartların taşındı.

Valilik, gösteride olay çıkmaması için yaklaşık bin 500 polisin görevlendirildiğini açıkladı. Yine radikal sol partilerin ve sendikaların, yürüyüş sırasında kendi kortejlerinin güvenliğini kendi üyeleriyle sağladığı gözlendi.

Gösteri yürüyüşü,  meclis binası yakınındaki Invalid meydanında sona erdi.

Valilik, gösteriyi düzenleyen dernek ve kuruluşların hiç bir olay çıkmayacağı ve gerekli önlemlerin alınacağı yolunda garanti vermeleri üzerine dün gerekli izni vermişti.

Protestocular, geçen cumartesi, valiliğin Filistin yanlısı gösteriyi yasaklamasına rağmen başkentin Barbes meydanında toplanmış ve çıkan olaylarda 14 polis yaralanmış, 37 kişi gözaltına alınmıştı. Yine pazar günü Paris banliyösü Sarcelles’de düzenlenen izinsiz gösteride çok sayıda araç ateşe verilmişti.

Siyasi partiler, valiliğin geçen hafta gösteriyi yasaklama kararını protestocuları tahrik ettiği görüşünü dile getirerek hükümeti eleştirmişti.

'Yazıklar olsun Cameron'

İngiltere'nin başkenti Londra'da bir grup, İsrail'in Gazze saldırılarını ve İngiliz hükümetinin İsrail'e silah ticaretini protesto etmek için eylem yaptı.

‘London Palestine Action’ adlı grup üyesi 25 kişilik grup, parlamento binası yakınlarında bulunan İş, Yenilik ve Yetenekler Bakanlığı'nın zemin katına girerek, lobide gösteri yaptı. 

Gruptakiler, Gazze'de yaşanan duruma, İngiltere'nin İsrail'e silah ticaretine dikkati çekerek, "Filistin'e özgürlük", "Yazıklar olsun David Cameron", "İsrail'i silahlandırmaya son verin" sloganları attı ve İsrail'in son saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin isimlerini okudu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;