Ukrayna

Parlamento Yanukoviç'i görevden aldı

Ukrayna parlamentosunda yapılan oylama sonucu Cumhurbaşkanı Yanukoviç görevden alındı. Milletvekilleri, erken seçimin 25 Mayıs'ta yapılmasını kararlaştırdı. Eski başbakan Timoşenko da serbest bırakıldı.

Konular: Avrupa

Parlamento, Viktor Yanukoviç'in bugün itibariyle anayasal olarak Cumhurbaşkanı sıfatını taşımadığını duyurdu. Oylama sonucunda, erken seçimin 25 Mayıs'ta yapılması kabul edildi.

Ancak Harkov kentinde toplanan iktidardaki Bölgeler Partisi milletvekillerinin kurduğu konsey, Kiev'de parlamentonun aldığı kararların meşru olmadığını söylüyor.

Timoşenko serbest

Parlamento daha önce de cumhurbaşkanının onayı olmaksızın, eski başbakan Yula Timoşenko'nun derhal serbest bırakılmasını sağlayacak düzenlemeyi kabul etmişti. 

Karkiv kentindeki cezaevinde bulunan Timoşenko, Yanukoviç'in görevden alınmasından hemen sonra serbest bırakıldı. Timoşenko, serbest kalmasının ardından resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada "Diktatörlük yıkıldı" dedi. Muhalif lider kendisine destek olan herkese teşekkür etti.

Timoşenko, 2011 yılında, yolsuzluk suçlamasıyla 7 yıl hapse mahkûm olmuştu. 

'İstifayı düşünmüyorum'

Viktor Yanukoviç parlamentodaki oylama öncesinde bir televizyon kanalına verdiği röportajda görevinin başında olduğunu ve istifa etmeyi düşünmediğini söylemişti. 

"Ben seçilmiş, meşru cumhurbaşkanıyım" diyen Yanukoviç, bütün ülkenin ve dünyanın gözü önünde yaşanan olayları bir darbe girişimi olarak değerlendirdi. 

Bu röportajın Karkiv kentinde yapıldığı belirtildi. Sabah saatlerinde Kiev'i terk eden Cumhurbaşkanı'nın nerede olduğu bilinmiyordu. Yanukoviç'in kaçtığı iddiaları ise yakın çalışma arkadaşlarından Henna Herman tarafından yalanlanmıştı. Herman, Yanukoviç'in ülkenin doğusundaki Kharkiv kentinde bulunduğunu söylemişti.

Timoşenko'ya yakın isim meclis başkanı seçildi

Ukrayna'da cumartesi günü yapılan olağanüstü parlamento oturumunda, Meclis Başkanı'nın sağlık sorunları sebebiyle istifası duyurulurken, muhalif lider Timoşenko'ya yakın isimlerden Oleksander Turçinov seçildi. 

Palamentodaki oturumda Udar Partisi lideri Kliçko, "Cumhurbaşkanı bu sabah başkentten ayrıldı, milyonlarca Ukraynalı tek bir seçenek görüyor, erken seçime gitmek" diye konuştu. Kliçko, seçimlerin 25 Mayıs'tan önce yapılması gerektiğini savundu. 

Ukrayna medyası, Yanukoviç'in konutunun boş olduğunu ve kapıdaki güvenlik güçlerinin ayrıldığını, gazetecilerin içeriye rahatça girebildiğini bildirdi. 

77 kişi öldü

Salı gününden bu yana meydana gelen çatışmalarda 77 kişinin ölmesinin ardından, Yanukoviç ulusal birlik hükümeti kurulmasını da içeren bir dizi çözüm önerisinde bulunmuş, muhalefet liderleri de önerileri kabul ettiklerini açıklamış ve anlaşmayı imzalamıştı.

Ancak Kiev'deki Bağımsızlık  Meydanı'nı dolduran göstericiler Yanukoviç'e güvenmediklerini belirterek, gece boyunca sokaklardaki nöbetini sürdürdü. 

Vitali Kliçko'nun liderli olduğu Udar Partisi'nden sabah saatlerinden yapılan açıklamada ise, Yanukoviç'in görevi bırakması için parlamento desteği aranacağı belirtildi. 

Parti Sözcüsü Oksana Zinoviyeva, Yanukoviç'in istifasını isteyen öneriyi cumartesi günü parlamentoya sunacaklarını söyledi. Muhalif lider Kliçko göstericilere Yanukoviç'in istifası için elinden geleni yapacağına dair söz vermişti. 

İçişleri Bakanlığı'ndan mesaj

İçişleri Bakanlığı, ülkede biran önce değişimin gerçekleşmesinden yana olduklarını belirterek, göstericileri güvenliğin sağlanması için işbirliği yapmaya çağırdı. Bakanlığın açıklamasında, "Bağımsız, demokratik ve adil bir ülke yaratmak için birleşelim" denildi.

Anlaşmanın içeriği

Yanukoviç'le muhalef arasındaki anlaşma cuma günü imzalanmıştı. Görüşmelerde Avrupa Birliği'nin (AB) üç üyesi Almanya, Polonya ve Fransa'nın dışişleri bakanları arabuluculuk yaptı.

Anlaşma metnini basına Almanya Dışişleri Bakanlığı sundu. Anlaşmaya göre:

  • 48 saat içinde devlet başkanlığı yetkilerinin sınırlı olduğu 2004 anayasasına dönülecek.
  • Anayasa yürürlüğe girdikten sonra 10 gün içinde ulusal birlik hükümeti kurulacak. 
  • Anayasada yapılacak sonraki reformlar eylül ayına kadar tamamlanacak. Bu reformlarla başkanlık, hükümet ve parlamento yetkileri dengelenecek.
  • Reformlar tamamlandıktan sonra devlet başkanlığı için erken seçime gidilecek. Bu seçim en geç aralık 2014'te yapılacak.
  • Yaşanan şiddet olayları yetkililerin, muhalefetin ve Avrupa Konseyi'nin gözetiminde araştırılacak.
  • Olağanüstü hal ilan edilmeyecek. Taraflar şiddete başvurmayacak.
  • Yasadışı silahlar içişleri bakanlığına teslim edilecek.

Kaynak: Reuters

 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;