Genel seçim

Partilerin miting kararları

Ankara'daki saldırının ardından siyasi partiler seçim mitinglerinin bazılarını iptal etti. AKP cuma gününe, CHP perşembe gününe kadar seçim mitingi yapmayacak. MHP İzmir mitingini iptal etti, HDP de mitinglerin iptalini değerlendiriyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklama yaptı. Çelik, partisinin mitinglerinin askıya alındığını, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 16 Ekim Cuma gününe kadar miting yapmayacağını açıkladı.

Çelik, "Cuma günü ve sonrasındaki birkaç mitingimizi ise bir parti mitingi hüviyetinde olmaktan ziyade, rutin takvimi içerisinde, teröre karşı birlik, dirlik ve kardeşlik mitingleri olarak yapacağız" dedi.Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da cumartesi günü meydana gelen bombalı saldırıdan sonra seçim çalışmalarına üç gün ara verdiklerini duyurmuştu.

CHP de iptal etti

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim mitinglerini 14 Ekim Perşembe gününe kadar iptal ettiğini açıkladı. Tekin salı günü yapılması planlanan Konya mitinginin de iptal edildiğini belirterek, "Acımız çok büyük. Bu hainlerin derhal bulunmasını, yeterli güvenlik önlemi almayan hükümet üyelerinin de derhal istifasını bekliyoruz" dedi.

MHP, İzmir mitingini iptal etti

Yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir'de miting yapma kararı alan MHP'de ise Devlet Bahçeli, Ankara saldırısının ardından İzmir mitingini iptal etti.

Demirtaş: Seçim mitinglerini gerekli görmüyorum

Ankara'daki bombalı saldırıların ardından HDP de 16 Ekim'de başlamayı planladığı seçim mitinglerini iptal etme fikrini gözden geçiriyor. Al Jazeera'ye konuşan HDP'nin sözcüsü Ayhan Bilgen, kararın bu hafta verileceğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'daki saldırıda hayatını kaybeden Kübra Meltem Mollaoğlu için Kadıköy Fikirtepe'de kurulan taziye çadırını ziyareti esnasında açıklama yaptı. Demirtaş, "Böyle acılı bir ortamda nasıl miting yapabiliriz ki! Güvenliğimizi biz kendimiz de sağlarız. Bu konuda biz ciddi bir kaygı duymuyoruz. Tek bir kişinin canı bizim seçim başarımızdan ve mitinglerimizden çok önemlidir" dedi.

Mitingleri çok da gerekli görmediğini söyleyen Demirtaş, "Partimizin MYK'sı bir, iki gün içinde toplanıp tartışacak. Ben fikir olarak bu saatten sonra kalabalık büyük mitingleri gerekli görmüyorum. Müzikli, cıvıl cıvıl bir kampanya yürütebilmeyi biz de isterdik. Ama bunun koşulları yok. Bu acılı ortamda bunu yapabilmemiz mümkün değil, doğru da değil" diye konuştu.

Kaynak: Al Jazeera, DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;