Kobani

Peşmerge Kobani'de

Türkiye üzerinden Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine gelen ve burada Kobani'ye girmek için bekleyen peşmerge birliklerinden 10 kişilik bir ekip ön saha çalışması için Kobani'ye girdi.

Konular: IŞİD, Suriye, Ortadoğu
Peşmergelerin gün içerisinde Kobani'ye girmeleri bekleniyor. [Fotoğraf: AA]

Habur'dan Türkiye'ye giren ve Kobani'ye karayolundan ulaşacak ağır silahlı peşmerge konvoyu ile uçakla Şanlıurfa'ya gelen peşmerge grupları Suruç'ta sınır hattında buluştu.

Sabah saatlerinde Suruç'ta bekleyişini sürdüren peşmerge güçlerinden 10 kişilik bir ekip öğlene doğru ön saha çalışması için Kobani'ye girdi. 

Bölgedeki Al Jazeera Türk muhabiri Can Hasasu'ya göre, 10 kişilik peşmerge ekibi Kobani'de Irak'tan getirilen silahların nerede duracağı ve IŞİD'e karşı birliklerin nasıl pozisyon alacağının planlanması amacıyla sınırı geçerek Kürt kasabasına girdi.

Mesut Barzani: Geçiş Türkiye ve ABD sayesinde oldu

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, "Türkiye'nin rızası ve yardımı, ABD'nin desteği olmasaydı peşmergenin Kobani'ye gitmesi mümkün değildi” dedi.

Peşmerge güçlerinin geçişi sürerken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de, hükümetin internet sitesinden bir açıklama yaparak, geçiş izni verdiği için Türkiye'ye teşekkür etti. Barzani mesajında, "Peşmergenin gidişinin Kobani için zaferler getirmesini diliyorum. Kürdistan bölgesinin, Kobani'ye askeri ve insani her türlü desteği devam edecek" dedi. 

Peşmerge Suruç'ta bekliyor

Kobani'de (Aynul Arab) savaşmak üzere Habur sınır kapısından Türkiye'ye giren peşmerge konvoyu, yol güzergahındaki sevinç gösterileri nedeniyle 20 saat sonra Suruç'a ulaştı. Doçka, katyuşa füzesi ve havan topunun da aralarında bulunduğu çok sayıda mühimmatın taşındığı konvoyun geçişi esnasında karşılıklı olarak yol trafiğe kapatıldı.

Basın mensuplarının görüntü almasına izin verilmeyen konvoy sınır hattına doğru ilerledi. Konvoydaki peşmergeler dün gece uçakla Şanlıurfa'ya gelen ve Mürşitpınar sınır kapısı yakınındaki özel alanda bekletilen peşmerge grubu ile buluştu.

Peşmergelerin geceyi burada geçirdikten sonra gün içerisinde Kobani'ye girmeleri bekleniyor.

Güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen ilçe merkezinden sınır hattına geçmek isteyen gruba ise biber gazıyla müdahale edildi. Grup kısa süreli müdahalenin ardından bölgeden uzaklaştı.
İlçedeki güvenlik önlemlerinin ise artırıldığı görüldü.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;