Kobani

Peşmerge Kobani'de mevzilendi

İki gün Suruç'ta bekledikten sonra Kobani'ye giren peşmerge güçleri, kasabanın batısındaki bir binayı karargâh olarak kullanıyor. Kobani'nin farklı noktalarında mevzilenen birliklerle IŞİD arasında henüz herhangi bir sıcak çatışma yaşanmadı.

Konular: IŞİD, Kobani, Ortadoğu
Peşmerge güçleri Urfa'da iki günlük bekleyişin ardından Kobani'ye girdi. [Fotoğraf: Reuters]

Irak'tan gelen ve iki gündür Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bekleyen peşmerge güçleri Kobani'ye girişlerinin ardından kasabaın batısındaki bir binayı merkez olarak belirledi. 

Buradan birlikleri Kobani'nin çeşitli boktalarına sevk eden peşmerge güçleri IŞİD'in olası saldırılarına karşı mevzilendi.

Sınır bölgesindeki Al Jazeera muhabiri Can Hasasu, peşmerge ile IŞİD arasında şu ana kadar herhangi bir sıcak çatışma yaşanmadığını söyledi. Koalisyon uçakları da peşmergenin girişinden bu yana herhangi bir bombardıman gerçekleştirmedi.

Gece giriş yapmışlardı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Kobani'de IŞİD'e karşı savaşmak üzere gönderilen peşmergeler, Urfa'daki iki günlük beklemenin ardından Kobani'ye girmişti.

Araçlar, Kobani'ye beşli gruplar halinde ve Yumurtalık köyü üzerinden geçti. IŞİD'in havan saldırısından korunmak için her beş peşmerge aracından sonra bir süre beklendi.

Peşmergelerin Kobani'ye girişi öncesinde koalisyon uçaklarının IŞİD'e yönelik bombardımanı da yoğunlaştı.

Özel güvenlik önlemleri

Çukobirlik'in Suruç'taki deposunda bekleyen peşmergeler, akşam saat 20:00 sıralarında zırhlı araçlarıyla depodan çıktı. 

Özel harekat polisi ve jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi altında hareket eden konvoyda, aralarında doçka, katyuşa füzesi ve havan topunun da bulunduğu çok sayıda mühimmatın üstü açık şekilde taşındığı görüldü.

Konvoyun geçişi esnasında yol güzergahı karşılıklı olarak trafiğe kapatıldı.

Erdoğan niye beklediklerini söylemişti

Paris'te konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, peşmergenin iki gündür Şanlıurfa'da 'istirahat ettiğini' açıklamıştı. Erdoğan "Gelen konvansiyonel silahların Kobani'ye girmesinin uygun olmadığına dair aldıkları bir haber üzerine şu anda Kobani'ye henüz girmiyorlar. Biz daha da fazlasını peşmergelerden bekliyorduk. Özgür Suriye Ordusu'ndan daha fazlasını bekliyorduk ama oraya gidip savaşacakların sayıları ortalama 100'er kişi, 100 Özgür Suriye Ordusu'ndan, 100 de peşmergelerden ayrıca mühimmatı getirenlerin sayılarını da bunlara dahil edecek olursak yaklaşık 150-160 kişi diyebiliriz" yanıtını vermişti. 

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;