ABD

'Petrol iddiasını peşinen reddediyoruz'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya’nın “Türkiye IŞİD’den petrol alıyor” iddiasını ‘peşinen reddettiklerini’ söyledi; "Bu suçlamaları destekleyecek hiçbir kanıt görmüyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner [Fotoğraf: AA]

Bakanlığın günlük basın toplantısında konuşan Toner, “Türk hükümetinin petrol kaçakçılığı için IŞİD’le işbirliği içinde olduğu iddialarını peşinen reddediyoruz. Bu suçlamaları destekleyecek hiçbir kanıt görmüyoruz” dedi.

Toner, IŞİD’in kontrolündeki kaynaklarından gelen petrolün Suriye’den Türkiye’ye petrol kaçakçılığı yapan aracılarla geçirildiğini bildiklerini ancak Türk hükümetinin olayla hiçbir bağlantısı olmadığını söyledi.

Rusya’nın iddiası

Rusya Savunma Bakanlığı Çarşamba günkü açıklamalarında, ellerinde Türkiye’nin IŞİD petrolünün ana alıcısı olduğu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ailesinin de bu ticarete karıştığı yönünde kanıtlar olduğunu iddia etti.Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, "Petrol sevkiyat rotası Suriye'nin doğusundan başlayıp Türkiye'ye gidiyor ve Batman'daki bir rafineride sona eriyor" dedi.

Rusya Lideri Putin, Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiasını 30 Kasım’da dile getirmişti. Erdoğan ise Putin'den bunu ispatlamasını istemiş; "İspatlarsa ben bu makamda durmam, Putin'e de bunu soruyorum: Sen o makamda durur musun?" cevabını vermişti. Erdoğan bu çağrısını çarşamba günü Katar'da yineledi.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;