Petrol

Petrol yükselişe devam ediyor

Aylar süren düşüşten sonra yükselişe geçen petrol fiyatları bugün 3 dolar daha arttı. Brent petrolün varil fiyatı 57 doların üzerini gördü.

Konular: Petrol, Ekonomi
Rusya ekonomisinin en önemli kalemlerinden biri petrol. [Fotoğraf: AFP]

Ham petrol fiyatları 3 doların üzerinde arttı. Brent petrolün varil fiyatı 57 doların üstünü gördü. Gün içinde 57.23’e kadar çıkan fiyat, daha sonra tekrar 57 doların altına düştü. ABD petrolünün varil fiyatı da 3 doları aşan bir artışla 52.60 dolara ulaştı.

Uzmanlar petroldeki fiyat artışının ABD’deki rafineri işçilerinin greviyle bağlantılı olduğunu söylüyor. Haziran 2014'te varil başına 115 dolarla zirveyi gören petrol fiyatları, Ekim'den bu yana büyük bir düşüş içindeydi. Brent petrolün fiyatı 6 yıldan bu yana ilk kez 50 doların altına inmişti.

2014 yılı başında 110 dolar olan petrolün varil fiyatının sert düşüşü ekonomileri petrole bağımlı Rusya ve İran'ı etkiledi. Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı olan Rusya, yılbaşından bu yana petroldeki düşüş nedeniyle 100 milyar dolar zarar etti.

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;