PKK

PKK'lı Korkmaz'ın heykeli yıkıldı

Lice’nin Yolçatı köyünde, PKK'lı Mahsum Korkmaz’ın heykelinin yıkımı sırasında çıkan olaylarda bir kişi öldü. Genelkurmay, 200-250 kişilik bir grubun roketatar, piyade tüfeği ve el yapımı patlayıcılarla saldırdığını açıkladı.

Konular: Türkiye
Göstericilerin kapattıkları yolda bir kamyonu yakması üzerine çok sayıda araç ilerleyemedi. [Fotoğraf: Faruk Yüce/Al Jazeera Türk]

Jandarma sabah saatlerinde Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararı üzerine yıkım işlemini gerçekleştirmek üzere Lice’de heykelin bulunduğu Yolçatı köyündeki PKK mezarlığına girdi. Bunun üzerine bölgede heykelin yıkılmasını engellemek için bekleyen bir grupla askerler arasında gerginlik çıktı. Çıkan olaylarda ilk belirlemelere göre 1 kişi öldü, biri uzman çavuş üç kişi yaralandı. 

Ölen kişinin adı Medin Taşkın. Yaralılardan uzman çavuş Uğur İnal ile Savaş Topkaya'nın durumu ağır. Al Jazeera'ye konuşan hastane kaynakları olaylarda ölen Taşkın ile yaralılardan Topkaya'nın kurşunla vurulduğunu belirtti.

Heykel yıkıldı 

Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle grup bölgeden uzaklaştırıldı. Heykel daha sonra yıkıldı. Operasyona katılan jandarma ekiplerinin Lice'ye dönüşü sırasında ilçe girişindeki yol güzergahında bekleyen ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup, askeri araçlara taş attı.

Yolu kapatan protestocular durdurdukları bir minibüsle bir otomobili yaktı. Bir otobüsle bir kamyonu da şarampole yuvarladı. Bölgede gerginlik sürüyor. Çok sayıda araç da yol kapalı olduğu için bekliyor. 

TSK: 200-250 kişi saldırdı

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Birliklerin sözde mezarlığın bulunduğu yere intikali ve söz konusu heykelin kaldırılması esnasında, aralarında Bölücü Terör Örgütü mensuplarının da bulunduğu 200-250 kişilik grup tarafından roketatar, piyade tüfeği ve el yapımı patlayıcı maddeleriyle silahlı saldırıda bulunulmuş, yapılan silahlı saldırıya unsurlarımız tarafından anında karşılık verilmiştir" ifadeleri kullanıldı. 

Birliklere ait araçlara çok sayıda mermi isabet ettiği ifade edilen açıklamada TSK, "Bu faaliyetlerin icrası esnasında, Bölücü Terör Örgütü mensuplarınca birliklerin emniyetini havadan sağlayan helikopterlere de ateş açılmış, taarruz helikopterlerinin karşılık vermesi sonucu ateş kesilmiştir. Taarruz Helikopter Kolunda bulunan iki helikopterde toplam altı mermi izi tespit edilmiştir" denildi. 

İlk saldırının 30'uncu yıldönümünde dikilmişti

Diyarbakır Valiliği, 15 Ağustos 1984’te PKK'nın Türk ordusuna yönelik ilk saldırısını yöneten Mahsum Korkmaz’ın Lice'de heykelinin dikilmesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.Lice Cumhuriyet Başsavcılığı bunun üzerine soruşturma başlattı. Valiliğin suç duyurusunu değerlendiren Lice Sulh Ceza Mahkemesi, Mahsum Korkmaz’ın heykelinin yıkılmasına karar verdi.

Heykel, PKK'nın ilk saldırısını düzenlemesinin 30. yıldönümünde, Lice'ye bağlı Yolçatı köyündeki PKK mezarlığına dikilmişti.

Korkmaz 28 Mart 1986’da Gabar Dağı'nda öldürüldü. Korkmaz bir iddiaya göre Türk askerleriyle girdiği çatışmada öldü, bir diğer iddiaya göre ise PKK lideri Abdullah Öcalan’ın emriyle örgüt üyelerince öldürüldü.

Korkmaz'ın adı Lübnan’daki Bekaa Vadisi'nde bulunan PKK kampına verilmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;