Futbol

Platini: 2013 yılında önemli kararlar aldık

UEFA Başkanı Michel Platini, 2013 yılında bazı kulüpleri kötü finansal yönetimleri ve şikeden dolayı Avrupa kupalarının dışında bıraktıklarını belirtti.

Platini futbolun yaşadığı sorunların üzerine gitmeye devam edeceklerini söyledi. [Getty Images]
Platini, UEFA'nın resmi internet sitesinden yayınladığı yıl sonu mesajında, futbolun esas değerlerinin korunması gerektiğini dile getirerek, bu konudaki sorumluluğa dikkati çekti.
 
Nobel ödüllü yazar Albert Camus'un bir sözüne atıfta bulunan Platini, "Ahlak ve kurallar hakkında kesinlikle tüm bildiğim, futbola borçlu olduğumdur" ifadesini kullandı.
 
2013 yılında önemli kararlar aldıklarını belirten Platini, bazı kulüplerin kötü finansal yönetimleri ve şikeden dolayı UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi dışında bırakıldığını hatırlattı.
 
Bu alınan tedbirlerin kendilerini popüler yapmadığını vurgulayan Platini, "Benim amacım popüler olmak değil, sorumlu olmak" ifadelerini kullandı.
 
UEFA, bu yıl içinde şike nedeniyle Fenerbahçe'ye Beşiktaş'a Avrupa kupalarından men cezası vermişti.
 
"Sorumluluğumuzun farkındayız"
 
Maçlarda hile yapanlar, şiddet ve ayrımcılık getirenler, transfer sisteminde ölçüsüzlükler ve ödenmeyen futbolcu maaşlarına dikkati çeken UEFA Başkanı, bunların futbolun başına bela olduğunun altını çizdi.
 
Platini, bu sorunlarla uğraşan alt kuruluşların zorluklar yaşadığını belirterek, "Devlet makamlarının bu sorunların ne derece tehlikeli boyutlara ulaştığını fark ettiğini ve sporun temizlenmesine öncelik vermeye başladıklarını görmekteyiz" ifadelerini kullandı.
 
Platini, "Sorumluluğumuzun farkındayız, o yüzden genellikle sorunların üstüne hızla gitmemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
Kaynak: Ajanslar
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;