Bilim-Teknoloji

Plüton'da buz akıntısı tespit edildi

New Horizons'ın gönderdiği en yeni görüntüler, Plüton'un yüzeyinde buz akıntılar ortaya çıkardı. NASA, Plüton'daki jeolojik hareketliliğin Dünya ve Mars'ı andırdığını belirtti.

Konular: Bilim-Teknoloji

New Horizons, kalp şeklindeki Tombaugh Regio bölgesine ait yeni görüntülerinde buz akıntılar tespit etti. NASA, Plüton'daki jeolojik hareketliliğin beklenmedik derecede yüksek olduğunu ve bunun kendilerini şaşırttığını belirtti.

NASA adına açıklama yapan John Spencer, "Bu tür yüzeyleri Dünya ve Mars gibi halen aktif gezegenlerde görüyoruz... Yeni görüntüler bende gülümseme yaratıyor" ifadesini kullandı.

Yeni görüntüler, Tombaugh Regio'nun batısında neredeyse Teksas eyaleti kadar büyük bir alanın detaylarını ortaya çıkardı. NASA bir buz tabakasının Dünya'daki buzullara benzer olarak hareket etmiş olduğunu ve hâlâ hareket ediyor olabileceğini belirtti.

Plüton'da buz akıntıları tespit edildi.
[[Fotoğraf: NASA]]

Plüton'un en son görüntüsü

NASA, New Horizons'un LORRI ve Ralph donanımlarından elde edilen görüntüleri bir araya getirerek Plüton'un yeni bir portresini hazırladı.

Sahte renkli görüntüde Plüton'un ekvator bölgesi kutup bölgesine kıyasla daha karanlık belirdi. Kutup bölgesinde yayılan akıntı benzeri yapıların, mevsim değişikliğinde ortaya çıktığı düşünülüyor.

NASA, Tombaugh Regio'nun merkezinde yatan Sputnik Ovası'nın ise buzuldağ ve yapılarla dolu olduğunu belirtti. Buz akıntıların Sputnik'te de yaşanıyor olabileceğini belirten New Horizons ekibinden Bill McKinnon, bu faaliyetin bölgede zengin olan nitrojen, karbonmonoksit metan sayesinde olabileceğini belirtti.

[[Fotoğraf: NASA]]

Yeni dağlar keşfedildi

New Horizons'ın yeni görüntülerinde, yüksekliği 1,6 kilometre olan yeni sıradağlar da keşfedildi. Dağlara, 1953'te Everest'in zirvesine çıkan ilk iki insan olan Sir Edmund Hillary'nin ve Tenzing Norgay'ın adı verildi.

New Horizons ekibinin başında yer alan Alan Stern, "Uzun yıllar Plüton keşfini astronomide Everest'e ulaşmak olarak kabul ettik" ifadesini kullandı.

Kaynak: NASA ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;