Bilim-Teknoloji

Plüton’un görüntüsü netleşmeye başladı

New Horizons uzay aracı, dokuz yıl süren yolculuğun ardından 14 Temmuz'da yörüngesine gireceği Plüton'un yeni fotoğraflarını elde etti. En yeni fotoğraflar cüce gezegen üzerinde iki büyük siyah leke tespit edildi.

Konular: Bilim-Teknoloji
Plüton ve en büyük uydusu Charon 1 Temmuz'da böyle görüntülendi. [Fotoğraf: NASA]

NASA, Plüton sistemine gönderilen ilk uzay aracı New Horizons'ın Haziran sonu ve 1 Temmuz'da çektiği fotoğrafları yayınladı. 4.8 milyar kilometrelik yolculuğun sonuna yaklaşan uzay aracı, Plüton'un renkli ve siyah-beyaz fotoğraflarını elde etti.

NASA, 25 ve 29 Haziran tarihlerinde sırasıyla 24 milyon ve 18 milyon kilometre mesafelerde çekilen görüntülerde Plüton'un üzerinde noktalar görüldüğünü, en büyük uydusu Charon'un ise gri renkte  belirdiğini belirtti. Her iki tarihte elde edilen fotoğrafların birleştirilmesiyle elde edilen kare, her iki gök cisminin yapısı hakkında ilk detaylı ipuçlarını sundu.

[[Fotoğraf: NASA]]

New Horizons ekibinde yer alan William McKinnon, "Bu kadar mesafeden yüzeyi detaylı görebilmek alışık olduğumuz bir şey değil. İleride göreceklerimiz konusunda şimdiden heyecanımız artıyor" ifadesini kullandı.

Plüton'un 1 Temmuz'da 16 milyon kilometreden elde edilen siyah-beyaz fotoğrafında ise iki büyük siyah bölge ortaya çıktı. NASA, her ikisi de yaklaşık 480 kilometre genişliğinde olan lekelerin bir tanesinin ekvatora yakın, diğerinin de kenarında yer aldığını belirtti.

New Horizons baş mühendisi Alan Stern, 'lekelerin ne olduğunu bilmediklerini ve en kısa zamanda bu soruyu cevaplamak istediklerini' söyledi. Stern, Plüton ve Charon arasındaki renk farkının nereden kaynaklandığını da anlayacaklarını ifade etti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;