Dünya

Portreleri şekillendiren ön yargılar

Canon’un ön yargılarla ilgili yaptığı deneyde bir aktör, 6 farklı fotoğrafçıya 6 farklı kişi olarak tanıtıldı ve sanatçılardan onun portre fotoğrafını çekmeleri istendi. Ön yargıyla şekillenen fotoğrafların altısı da birbirinden farklıydı.

Konular: Dünya

Fotoğraf ekipmanları üreticisi Canon, portre fotoğrafçılığı üzerinden önyargılarımızla ilgili bir deney yaptı. Deneyde bir aktör, altı farklı fotoğrafçıya altı farklı kişi olarak tanıtıldı ve onun portre fotoğrafını çekmeleri istendi. Önyargıyla şekillenen fotoğrafların altısı da birbirinden oldukça farklıydı.

Aktör, fotoğrafçılara milyoner, medyum, hayat kurtaran bir kimse, eski mahkûm, balıkçı ve alkolik olarak tanıtıldı. Farklı kimliklerle tanıtılan bu kişi aslında Michael isminde bir aktördü. Michael, fotoğrafçıların kendinden istediği kompozisyona göre poz verdi.

Sonunda çekilen altı fotoğraf yan yana asıldı ve onu kaydeden fotoğrafçılara gösterildi. 

Şirket bu deneyle merceğin ardındaki yaratıcı güce vurgu yaptığını ve önyargıların bizi nasıl şekillendirdiğini göstermek istediğini açıkladı. Canon deneyin sonucunu şu şekilde özetledi:

“Fotoğraf, kameranın önündeki özneden çok kameranın ardındaki özne tarafından şekilleniyor.”

Milyoner

Medyum

Hayat kurtaran kişi

Eski mahkûm

Balıkçı

Alkolik

Kaynak: Petapixel, Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;