2013 Rusya seçimleri

Putin yeniden devlet başkanı

Rusya Başbakanı seçimde oyların yüzde 64'ünü alırken, hile yapıldığını savunan muhalifler protesto gösterileri düzenlenmesini istedi.

Konular: Avrupa, Kafkasya, Rusya

Haberin Öne Çıkanları

Zaferini kutladı

'İktidarı gasp etmek istediler'

'Gerekli cevabı verdik'

Putin'in konuşması meydandaki kalabalık tarafından coşkuyla dinlendi. [Reuters]

Roller değişmişti

Devlet başkanlığı görevini 2000 ile 2008 yılları arasında sürdüren Putin, anayasal engel nedeniyle üst üste üçüncü dönem başkanlık yapamamış ve koltuğunu müttefiki Dimitri Medvedev'e devretmişti. Medvedev de, geçtiğimiz kasım ayında Putin'i devlet başkanlığına aday göstermiş, Putin de Medvedev'in kendisi yerine başbakan olması gerektiğini söylemişti.

Rusya’da pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçimini Başbakan Vladimir Putin kazandı. İlk sonuçlara göre oyların yüzde 64'ünü alan Putin böylece, 2000-2008 yılları arasında sürdürdüğü başkanlık görevine üçüncü kez seçilmiş oldu. 

İlk sonuçların açıklanmasıyla başkent Moskova'da Kremlin Sarayı'nın bulunduğu meydanda kutlama yapan on binlerce kişinin karşısına çıkan Putin, kendisini destekleyenlere teşekkür etti.

Görevi devralacağı Dimitri Medvedev'le birlikte geldiği meydanda kalabalık tarafından büyük coşkuyla karşılanan Putin, "Size kazanacağımızı söylemiştim. İşte kazandık. Rusya'ya kutlu olsun" dedi ve adil bir yarış olduğunu söyledi. 

Rus halkının, Rusya devletinin bütünlüğünü bölme kalkışanlara ve iktidarı gasp etmeye çalışanlara gereken cevabı verdiğini ifade eden Putin, bu tür senaryoların bu topraklarda başarıya ulaşamayacağını belirtti.  
 
Putin, sonuçların resmileşmesiyle altı yıl daha Rusya Devlet Başkanı olacak. 
 
Rusya Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Putin'i yaklaşık yüzde 17'lik oy oranıyla Komünist Parti Başkanı Gennadiy Züganov ile yüzde 7'şerlik oy oranlarıyla   milyarder iş adamı Mihail Prohorov ve aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski izledi. Adil Rusya Partisi Başkanı Sergey Mironov ise oyların sadece yaklaşık yüzde 4'ünü alabildi.
Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip Rusya'nın 10 ayrı saat diliminde birden bulunmasından dolayı seçim yaklaşık 22 saat sürdü. Rusya'daki 109 milyon seçmene ek olarak, çevre ülkelerde yaşayan Ruslar da kendileri için kurulan sandıklarda oy kullandı.  
 
Protesto hazırlığı
 
Öte yandan Rusya'da bağımsız seçim izleme kurumu Golos, çok sayıda ihlal ihbarı aldıklarını belirterek en fazla şikayetin seçmenlerin otobüslerle toplu halde oy verme merkezine taşınması yönünde olduğunu kaydetti.

Parlamento dışı muhalefetin önemli isimlerinden Aleksiy Navalniy de yaptığı açıklamada, kendi örgütü tarafından eğitilen gözlemcilerin de yoğun ihlal şikayetinde bulunduğunu söyledi.
 

Muhalif gruplar, gün içinde Puşkin Meydanı'nda 10-30 bin kişinin katılması beklenen protesto için gösterisi için gerekli izni aldı. Bazı grupların başkent Moskova'da Ukrayna'dakine benzer şekilde kentin ana bulvarlarından birine çadır kurma talebine ise Belediye Başkanı Sergey Sobyanin'den anında ret yanıtı geldi.

BRP, Duma seçimlerinde gerilemişti

Ülkede, geçen yıl aralık ayında Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın üyelerini seçmek amacıyla düzenlenen seçimler sonrası iktidardaki Birleşik Rusya Partisi’ne (BRP) karşı yoğun protesto gösterileri başlanmıştı.

Söz konusu seçimlerde, Putin'in liderliğindeki BRP'nin oy oranı 2007 yılındaki yüzde 64 seviyesinden yüzde 49 seviyesine gerilemişti. Bu sonuçla BRP, 450 sandalyeli Duma bünyesinde 238 sandalye kazanarak anayasa değişikliği yapma hakkı sağlayan üçte iki çoğunluğunu kaybetmişti.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;