Ukrayna

Putin'den Avrupalı liderlere Ukrayna mektubu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa liderlerine mektup göndererek, Ukrayna'nın doğalgaz alımından biriken borcunun kritik seviye ulaşmasından duyduğu endişeyi iletti. ABD, mektuba tepki gösterdi.

Konular: Avrupa, Rusya, Ukrayna
Ukrayna'nın Rusya'ya olan enerji borcu, Putin'le kabine üyeleri arasındaki toplantıda gündeme gelmişti. [Reuters]

Rus resmi haber ajansı Itar-Tass'ın, Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov'a dayandırdığı habere göre Putin, Ukrayna'nın ülkesine olan gaz borcunun giderek artması nedeniyle, Rusya'dan gaz satın alan ülke liderlerine mektup gönderdi.

Peskov, "Bugün (Perşembe), Putin imzalı bir mektup diplomatik kanallarla Doğu ve Batı Avrupa ülkeleri liderlerine iletildi, bir kopyası da Bürüksel'e gönderildi. Putin, bu mektupta, Ukrayna'nın Rus gazına biriken borcunun kritik seviye ulaşmasından dolayı oluşan endişelerini ifade ediyor" dedi.

Mektupta, söz konusu durumun çözümü adına Kremlin'in tekliflerinin de yer aldığını ifade eden Peskov, "Ancak bunu şimdilik açıklamıyoruz. Mektup gereken önlemlerin alınması için gönderildi, çünkü durum aciliyet arz ediyor" bilgisini paylaştı.

Putin'in mektubuna tepki gösteren ABD Dışişleri Bakanlığı, 'Rusya'nın Ukrayna'ya baskı uygulamak için enerji kartını kullanmasını kınadığını' bildirdi. 

'Borç 16,6 milyar dolar'

Başbakan Dmitriy Medvedev de çarşamba günü Putin'le kabine üyeleri arasında düzenlenen toplantıda, Ukrayna'nın Rusya'ya, çoğunluğu gaz satışı olmak üzere 16,6 milyar dolar borcu olduğunu söylemişti.

Medvedev, Ukrayna ile imzalanan gaz satış anlaşması gereği, dönem taksitlerinin yatırılması şartıyla avans sisteminde çalıştıklarını belirterek, Ukrayna'nın anlaşma şartlarına uymadığını ve Gazprom'un ön ödemeli sisteme geçme hakkına sahip olduğunu kaydetmişti.

Putin ise Ukrayna ile bu konuda ilave görüşmeler yapılmadan, mevcut sistemle gaz satışına devam edilmesini istemişti.

Ukrayna'yla Rusya arasındaki ilişkiler Kiev'de Şubat ayında gerçekleşen iktidar değişikliğinin ardından gerilimli bir hâl aldı. Bu gerilim, Avrupa Birliği'nin Kiev'deki yeni yönetimi desteklemesi ve Rusya'nın Ukrayna'ya bağlı olan Kırım'ı ilhak etmesiyle, Moskova-Batı ilişkilerine de yansımış durumda. 

Kaynak: Anadolu Ajansı ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;