2016 Rio Olimpiyatları

Putin'den çifte standart iddiası

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılacak Rus sporcuları kabul etti.

Konular: Spor, Diğer Sporlar

Kremlin'de gerçekleştirilen kabulde konuşan Putin, Rus atletler ile ilgili doping skandalının altında siyasi etkenlerin ve çifte standartların yattığını, birçok sporcunun bu nedenle mağdur olduğunu söyledi.

Rus atletler olmadan olimpiyatların gerçek değerine ulaşamayacağını öne süren Putin, atletlerinin hakkını sonuna kadar arayacaklarını belirtti.

Putin, tüm Rus sporculara men cezasını uygulamayarak, olimpiyat oyunları için şartlı katılım izni veren Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne de teşekkür etti.

Sporculara başarılar dileyen Putin, onların tüm yetenek ve ustalıklarını sergileyerek güçlerini dünyaya göstermelerini istedi.

Kabulde hem olimpiyatlara katılma hakkı elde eden hem de men cezası alan 100'den fazla sporcu ile 40'tan fazla antrenör ve diğer görevliler yer aldı.Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) doping konusunda Rus sporculara ilişkin aldığı kararın ardından aynı ülkeden 37 sporcu daha 2016 Rio Olimpiyatları'na katılamayacak.

IOC'nin, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 5-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 2016 Rio Yaz Olimpiyatları'na katılacak Rus sporcuların belirlenmesine ilişkin verilecek kararı bağlı oldukları spor branşındaki uluslararası federasyonlara bırakmasının ardından aynı ülkeden 37 sporcunun daha oyunlarda yer almamasına karar verildi.

Federasyonların internet sitelerinde yapılan açıklamaya göre, kürekte 22, yüzmede 7, kano, modern pentatlon ve yelken branşlarının toplamında ise 8 Rus sporcu olimpiyatlara katılamayacak.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (WADA), Rusya'nın hiçbir spor branşında olimpiyatlarda yer almaması gerektiği yönünde yayımladığı tavsiye niteliğindeki doping raporu, IOC tarafından değerlendirilmişti.

IOC'den yapılan açıklamada, Rus sporcuların, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılabilmesi için WADA'nın uluslararası kriterlerine uygun olduğunu ispatlaması, bağlı oldukları spor branşındaki uluslararası federasyonun kontrolünden geçmeleri ve onayını almaları ile daha önce doping cezası almamış olması şartları getirilmişti.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) onayının ardından doping kullandığı tespit edilen 68 Rus atletin de Rio'ya katılmaması önceden kesinleşmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;