Ortadoğu

PYD lideri Salih Müslim'in oğlu öldürüldü

20 yaşındaki Şervan Müslim, Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgesinde, El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti'ne karşı savaşıyordu.

 

Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgelerinde kontrolü ele geçiren ve PKK’ya yakınlığıyla bilinen Demokratik Birlik Partisi (PYD) eş başkanı Salih Müslim’in oğlu, Telabyad’daki çatışmalarda hayatını kaybetti.

Tel Abyad, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin hemen karşısına denk düşüyor.

20 yaşındaki Şervan Müslim, PYD’nin silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG) saflarında El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen Irak Şam İslam Devleti’ne karşı savaşıyordu.

Aslen Suriye lideri Beşar Esed’e muhalif olan bu iki grup, son aylarda, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgelerinde egemenliği sağlamak için birbirleriyle çatışıyor.

Fırat Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, Çarşamba günü 17:30 sularında yaşanan çatışmada hayatını kaybeden Şervan Müslim, akşam saatlerinde Kobani’ye getirildi, ailesi ve yüzlerce insan tarafından karşılandı. Cenazesi Perşembe günü saat 11:00’de olacak. 

Müslim’in dört oğlu, bir kızı var. PYD lideri Müslim'in iki oğlu ile bir kızının YPG saflarında savaştığı daha önce basında yer almıştı

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;