Suriye'de iç savaş

PYD'den bir 'özerklik ilanı' daha

Suriye'nin kuzeyinde kendi anayasasını kabul eden PKK'nın bu ülkedeki uzantısı Demokratik Birlik Partisi (PYD), Cizire kantonunun ardından Kobani kantonunda da özerklik ilan etti.

Geçtiğimiz hafta Cizire kantonundaki özerklik ilanı gösterilerle kutlanmıştı.
'Rojava' olarak adlandırdığı Suriye'nin kuzeyinde bu yılın ilk günlerinde kabul ettiği anayasa ile özerk yönetim açıklayan Demokratik Birlik Partisi (PYD) üç kantona ayırdığı bölgede bir kantonda daha özerklik ilan etti. 
PYD, geçtiğimiz hafta, Cenevre-2 konferansından bir gün önce Cizire kantonunda özerklik ilan etmişti. Parti, bugün de aynı ilanı Kobani kantonu için yaptı. 
Kobani'de yapılan toplantıda, öncelikle, Yürütme Meclisi Başkanı, iki yardımcısı ve 22 bakan yemin etti. 
Ardından, kantonun "demokratik özerk yönetime" geçtiği ilan edildi. 
Böylece özerklik ilan edilmeyen bir tek Afrin kantonu kaldı. Orada da 29 Ocak'ta özerklik ilanı gerçekleşecek. 
Her üç kantonun dört ay içinde genel seçimlere giderek, parlamentolarını yenilemeleri bekleniyor. 
 
Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;