Suriye'de iç savaş

'Rejim ateşkesi 15 kez ihlâl etti'

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Konseyi, rejim ve müttefiklerinin daha ilk günde 15 kez ateşkesi ihlâl ettiğini duyurdu. BM Genel Sekreteri Ban'a mektup yollayan muhalifler, ateşkes ihlâllerinin siyasi süreci 'başarız' kılacağı uyarısı yaptı.

Eski Başbakan Riyad Hicab Yüksek Müzakere Konseyi'nin koordinatörlüğünü yapıyor. [Fotoğraf: AA - Arşiv]

Suriyeli muhaliflerin Cenevre görüşmeleri öncesi oluşturduğu Yüksek Müzakere Konseyi (YMK), BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon'a bir mektup yollayarak, rejim ve müttefiklerinin ilk gününde 15 kez ateşkesi ihlal ettiğini bildirdi. YMK'dan gönderilen mektupda, ateşkesin hangi bölgelerde devreye girdiği ve bunu kimin denetlediği konusunda kendilerine bir harita sunulmadığı belirtildi. 

Hizbullah'ın kuşatma altındaki Madaya kasabasına iki saldırı düzenlediğini ifade eden Konsey, "YMK Rejim ve Rusya gibi müttefkleri, Cumartesi günü Şam, Halep, Hama, LAzkiye, Dera ve Humus'ta ateşkesi ihlal etmekle suçlamaktadır" denildi. 

Çözüme taraf ülkelerin dışişleri bakanlarına da bu durumun bildirileceğini belirten Konsey, "Muhalifler hâlâ düşmanlıkların durdurulması anlşamasına sadıktır" ifadelerini kullandı. 

Muhalifler, rejimin ateşkes ihlallerinin BM aracılığıyla yeniden başlatılması planlanan siyasi süreci 'başarız' kılacağı uyarısı yaparken, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 no'lu kararıyla teminat altına alınan 'kuşatma altındaki bölgelere insani yardımların ulaştırılması' sürecinde de aksaklıklar yaşandığına dikkat çekti. YMK; "Bu durum, Suriye halkını kendilerini korumak için başka yollar aramaya yönlendirecektir" vurgusu yaptı.  

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;