Suriye'de iç savaş

Rejim uçağı Türk askerini vurdu: 3 şehit

Suriye'nin El Bâb bölgesinde, Türk askerlerini hedef alan saldırıda 3 asker şehit oldu, 10 asker yaralandı. TSK "Saldırının rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor" açıklamasında bulundu.

[Fotoğraf: AA]

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı'nın 93'üncü gününde Suriye'nin El Bâb bölgesinde, Türk askerlerine yönelik düzenlenen saldırıda 3 asker şehit oldu, 10 asker yaralandı. TSK "Saldırı Rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor" açıklamasında bulundu. Açıklama şu şekilde: 

"Fırat Kalkanı Harekâtı'nda yürütülen operasyonlar kapsamında, 24 Kasım 2016 saat 03:30 sularında, Suriye rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendirilen hava saldırısında, üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 10 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personel tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle bölgeden tahliye edilmiştir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz."

Yaralı askerler Gaziantep ve Kilis'teki hastanelerde tedavi altına alındı.

Çankaya Köşkü'nde, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenlerle buluşmasının ardından kameraların karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım da "Demek bazıları, bölgede Türkiye’nin DEAŞ ile mücadelesinden  memnun olmamış. Ancak bu yapılan saldırılar da elbette ki karşılığını görecektir. Bu tarz saldırılar nereden gelirse gelsin, Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını asla azaltmaz.  Silahlı kuvvetlerimizin tespitleri ve açıklaması hâlâ geçerlidir." dedi.

Saldırıya ilişkin haberlere yayın yasağı

RTÜK, Başbakanlık tarafından, Fırat Kalkanı Harekatı'nda yaşanan hava saldırısına ilişkin yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

Şehit sayısı 16 oldu

24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı harekatı kapsamında şu ana kadar IŞİD tarafından Cerablus, Rai ve Bab bölgelerinde yapılan roketli ve havanlı saldırılarda 12 asker şehit oldu. 1 askerin kaza sonucu şehit olduğu Fırat Kalkanı harekatında, bu sabaha karşı Suriye rejim güçlerince yapılan hava saldırısında ise 3 asker şehit oldu. Böylece, Fırat Kalkanı Harekatı'nın başladığı günden itibaren şehit olan asker sayısı 16'ya yükseldi.

Rejim'in 20 Ekim'de yaptığı açıklama

Türkiye’nin 24 Ağustos’ta başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu’nda hava harekâtıyla PYD hedeflerini de vurmaya başlamasının ardından Suriye rejiminden sert bir açıklama gelmişti. Rejim ordusu, 20 Ekim’de bir açıklama yayınlayarak ‘Suriye hava sahasına giren Türk uçaklarının her türlü imkân kullanılarak düşürüleceğini’ duyurmuştu.

TSK, Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında El Bâb’a doğru ilerlediği bölgede IŞİD ve PYD’ye yönelik hava saldırılarına 22 Ekim’de ara vermişti. Yaklaşık on gün boyunca hava operasyonu düzenlenmedi. Ardından Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar 1 Kasım’da Moskova’ya giderek Rus mevkidaşıyla görüştü.

Halep’in tamamen rejimin eline geçmesi için şehri aylardır yoğun bombardımana tutan Rusya, Halep yakınlarındaki El Bab’da güçlü bir ÖSO oluşumu istemiyor. Akar, Moskova ziyaretinde El Bâb’a girmeyi hedefleyen Fırat Kalkanı Operasyonu’nun rejime değil, IŞİD ve YPG koridoruna yönelik olduğunu Rus yetkililere iletti. Ziyaretin ardından Türk savaş uçakları ilk kez 12 Kasım’da yeniden havalandı ve IŞİD’e ait hedefleri vurdu.

21 Kasım’da da yaklaşık bir aylık aranın ardından hava operasyonunda PYD hedefleri vuruldu.

Kaynak: DHA, AA, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;