Bilim-Teknoloji

Robot helikopter Titan’da yaşam arayacak

NASA, Satürn’ün uydusu Titan’da yaşam olup olmadığını araştırmak için yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Amaç, Titan’ın atmosferini ve yüzeyini inceleyecek bir robot helikopter geliştirmek.

Konular: Bilim-Teknoloji
Titan'ı robotik helikopter keşfedecek. [Fotoğraf: NASA]

nasa, güneş sistemi’nde yaşam barındırma olasılığı olduğu düşünülen yerlere düzenleyeceği görevlere her gün bir yenisi ekliyor. titan’ın denizlerini keşfetmek için öne sürülen robotik denizaltının ardından, yeni plan buzul uyduya dört pervaneli robotik bir helikopter göndermeyi içeriyor.

nasa’nın jet itiş gücü laboratuvarı’nda (jpl) görevli bilim insanı larry matthies tarafından öne sürülen fikre göre, robotik helikopter titan’a gönderilecek bir balon veya yere inecek bir uzay aracı tarafından taşınacak. helikopter, titan’ın atmosferinden, yerden ve denizlerden numune topladıktan sonra ‘ana gemisine’ dönecek ve burada numuneler üzerinde analizler gerçekleştirilecek. helikopter aynı zamanda bataryalarını da yeni görevler için şarj edecek.

başarılı olması halinde, robotik helikopter güneş sistemi’ndeki keşiflerde yeni bir sayfa açabilir. ağırlığı sadece 10 kg olacak helikopter, curiosity gibi son derece ağır ve arazi şartlarına mahkum bir laboratuvara kıyasla, çok daha yüksek bir hareket kabiliyetine sahip olacak.

cassini titan’ın yanından geçti

matthies, robotik helikopterin sadece mikroskobik ölçekte numune toplamakla yetinmeyeceğini, aynı zamanda yer gözlemi ve haritalandırma faaliyetleri de yürüteceğini söyledi. drone teknolojisinin gelişmesi sayesinde birkaç yıl önce mümkün olmayan planları bugün çizebildiklerini ifade eden matthies, robotik helikopteri bir balon veya kara aracı olarak düşünülen ‘ana geminin taşıyacağını’ belirtti.

matthies, helikopterin yere inecek bir ana gemi sayesinde yerden ve denizlerden numune toplamakta daha başarılı olacağını; balonla taşınması halinde ise çok daha geniş bir alanda daha az riskli görevler gerçekleştirebileceğini söyledi. nasa’nın 100 bin dolar bütçe sağladığı projenin, 2040’lı yıllarda hayata geçmesi planlanıyor.

nasa yeni planları üzerinde yoğunlaşırken, satürn sistemini inceleyen cassini ile titan hakkında bilgi toplamaya devam ediyor.  19 haziran’da buzul uydunun yanından geçen cassini, radyo sinyallerini uydunun su kaynaklarına yönlendirerek incelemeler yaptı.

space.com’a konuşan cassini radyo bilim ekibinden essam marauf, “titan’ın yüzeyinden gelen net yankılar, bize kaliteli veri dönmesini sağladı. cassini’nin radyo sinyallerini titan’ın göllerine çevirmesi çok heyecan vericiydi” ifadesini kullandı.

gelecekte düzenlenecek keşif görevleri, insanlığın yeni evlerinden biri olabileceği düşünülen titan’ın ne kadar elverişli olacağını anlamak için büyük önem taşıyor.

kaynak: rt ve al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;