Bilim-Teknoloji

Robotik yılan bir gün hayat kurtarabilir

Bilim insanları, yılanlardan ilham alarak robotik alanında yeni bir gelişmeye imza attı. Geliştirilen robotik yılan, gelecekte arama-kurtarma görevlerinde kullanılabilir.

Konular: Bilim-Teknoloji
Modsnake, yılanları taklit eden ilk robot olma özelliğini taşıyor. [Fotoğraf: Science]

ABD'nin Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yapılan çalışmada, geleceğin arama-kurtarma görevlerinde kullanılabilecek ilk modüler robotik yılan geliştirildi. Georgia Teknoloji Enstitüsü, Oregon State Üniversitesi ve Atlanta Hayvanat Bahçesi'nin de destek verdiği çalışmada üretilen 'Modsnake', yılanların hareketlerini taklit etmeye çalışıyor.

Kol ve ayakları olmasa da yüzebilen, tırmanabilen ve hatta havada süzülebilen yılanlardan ilham alan araştırmacılar, Modsnake'in hareket kabiliyetini geliştirmek için kumlu yüzey üzerinde denemeler yapıyor. Denemelerde, kumlu yüzey üzerine bırakılan gerçek bir yılanla Modsnake'in hareketleri karşılaştırılıyor. Crotalus cerastes yılanının hareketlerini Modsnake'e aktarmaya çalışan araştırmacılar, böylece robotun kumlu ve kum tepeleriyle kaplı yüzeylerde gerçeği gibi hareket edebilmesini amaçlıyor.

Meksika'nın kuzeyi ve ABD'nin güney bölgelerinde yaşayan Crotalus cerastes, çöllerdeki en iyi 'sürüngen' olarak kabul ediliyor. Modsnake'in, vücut parçalarını bir arada tutmayı başarırken ileri doğru ilerlemesini sağlayacak zikzak hareketi yapması amaçlanıyor.

Robot ve hayvan etkileşimi

Zehirli bir tür olan Crotalus cerastes'in hareketlerini inceleyen araştırmacılar, yılanın yükseltiler arasında hiç zorlanmadan ilerlerken kıvrım oluşturdukları vücut kısmını uzun tuttuğuna dikkat çekti. Kuma değen kıvrımlı gövdenin hareketini taklit edecek yazılım Modsnake'e yüklendiğinde, robotun hareketinde belirgin bir gelişme yaşandı.

Sciencetimes sitesine konuşan Virgina Teknoloji Enstitüsü'nden John Socha, 'biyoloji, mühendislik ve fizik alanlarını bir araya getiren çalışmanın hayvanlar ile robotların teknolojide karşılıklı kullanımlarına kapı açacağını' belirtti. Araştırmada yer almayan Socha, 'yılanlar gibi kıvrılarak hareket etmenin yolunu keşfetmenin doğal hareket kabiliyetine sahip robotların geliştirilmesini hızlandıracağını' söyledi.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;