Brezilya

Rousseff görevden alındı

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, kamu bankalarındaki kaynakları usûlsüz harcadığı gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturmanın ardından Brezilya Senatosu tarafından görevden alındı.

Konular: Brezilya

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Brezilya Senatosu tarafından görevden alındı. Son 9 aydır tartışılan ve senatörlerin 61 evet oyuna karşı 20 hayır oyuyla aldığı kararın nedeni, Rousseff'in bütçe kanununa muhalefet etmesiydi.

Rousseff'in devlet bankalarındaki parayı, yasa dışı biçimde kamu harcamalarında kullanması nedeniyle alınan bu karar, Güney Amerika'nın dev ekonomisi Brezilya'da solcu İşçi Partisi'nin de 13 yıllık kesintisiz iktidarını sonlandırdı.

Yerine Temer geçti

Rousseff'in yerine muhafazakâr partiden Michel Temer geçti. Temer, Rousseff'in hakkındaki soruşturma başlatılınca Mayıs ayında görevinin askıya alınması üzerine vekâleten cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu. Senato, Temer'in 2018'e kadar görevi asli olarak devam ettirmesine karar verdi.

Senatonun gündeminde ayrıca Rousseff'in siyasetten 8 yıl mahrum bırakılması konusu da vardı. Senato, eski cumhurbaşkanına siyaset yasağı getirmeme kararı aldı.

Brezilya'nın ilk kadın cumhurbaşkanı olan Rousseff hakkındaki suçlamaları reddetmiş, soruşturmanın bazı elitlerin işine geldiğini ve ülkenin yoksullarına hizmet eden politikaları nedeniyle zenginlerin rahatsız olduğunu söylemişti.

2014'te yeniden seçilen Rousseff'in karşıtları ise ülke ekonomisinin tarihin en kötü dönemlerinden birini yaşadığına işaret ederek, değişikliğin faydalı olduğunu savunuyor.

Ülkenin en büyük şehri Sao Paulo'da kararın ardından havai fişeklerle kutlamalar yapılırken, ülkenin başkentinde de sokaklar korna çalarak kutlama yapan araç konvoylarıyla doldu.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;