Rusya

Rus ekonomisi yüzde 3,7 küçüldü

Rusya'nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası geçen yıl yüzde 3,7 küçüldü. Ülkede perakende satışlar yüzde 10, sermaye yatırımları da yüzde 8,4 azaldı.

Konular: Rusya, Ekonomi
[Fotoğraf: Reuters]

Rusya'nın resmi istatistik kurumu Rosstat’tan yapılan açıklamaya göre, Rusya’da geçen yıl perakende satışlar yüzde 10, sermaye yatırımları yüzde 8,4, GSYH ise yüzde 3,7 azaldı.

Petrol fiyatlarının 2014’ten bu yana büyük oranda değer kaybetmesi ve Ukrayna’daki faaliyetlerinden ötürü Rusya’ya uygulanan yaptırımların, ekonomideki küçülmede en önemli etkenler olduğu belirtildi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın daha önce yaptığı tahmin, GSYH’nin 2015’te yüzde 3,8 azalacağı yönündeydi.

Rus rublesi de petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilenerek son üç ayda yüzde 20’den fazla değer kaybetti. Ekonomistler, petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesi nedeniyle bu yılın da Rus ekonomisi açısından zor geçeceğini öngörüyor.

Kaynak: Reuters, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;