Türkiye - Rusya ilişkileri

Rus heyet Türkiye'de

Türk hava sahasını ihlâl eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından ilk kez Rusya'dan bir askeri heyet Türkiye'ye geldi. Heyet, AGİT değerlendirmesi kapsamında İzmir'in Foça ilçesindeki Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığını ziyaret etti.

İzmir'in Foça ilçesindeki Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı'nı, Rusya'dan 3 kişilik askeri heyeti ziyaret etti. Rus askeri heyeti, Türk jetlerinin sınırı ihlâl eden Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından ilk kez Türkiye'ye geldi.

Üç subaydan oluşan Rus askeri heyeti, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Viyana Belgesi kapsamında 'Değerlendirme Ziyareti' gerçekleştirdi.

Bugün İstanbul'dan uçakla İzmir'e gelen, saat 10.00 sıralarında helikopterle Foça Deniz Üssü'ne inen heyete; Genelkurmay 1. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Dairesi Silahların Kontrolü ve Doğrulama Şube Müdürlüğü'nde görevli üç Türk personel eşlik etti.

1 albay, 1 binbaşı ve 1 üsteğmenden oluşan Rus heyeti, karşılamanın ardından Viyana Belgesi gereği denetimde bulunmak üzere Foça Deniz Üssü'nde konuşlu Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı'na geçti.

Suriye sınırındaki uçak düşürme olayından sonra gerçekleşen ve iki ülke arasındaki ilişkilerin sürmesi açısından da büyük önem taşıyan Rus heyetin Foça incelemeleri ve ziyareti gün boyu sürdü. Heyet Çarşamba günü Türkiye'den ayrılacak.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;