Türkiye - Rusya ilişkileri

Rusya 'görüşmeyi reddetmeyecek'

Türk hava sahasını ihlâl eden uçağının düşürülmesinden sonra Ankara’nın çağrılarına olumsuz cevap veren Rusya’dan görüşme sinyali geldi. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Türk mevkidaşıyla 3-4 Aralık'ta Belgrad’da görüşmeyi reddetmeyeceğini söyledi.

Lavrov, Lefkoşa’da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides ile yaptığı görüşmeden sonra basının karşısına geçti. [Fotoğraf: Reuters]

rusya, türk hava sahasını ihlâl eden uçağının 23 kasım’da düşürülmesinden bu yana sürdürdüğü türk yetkililerle yüz yüze görüşmeme tutumunu değiştiriyor. rusya dışişleri bakanı sergey lavrov, lavrov, lefkoşa’da güney kıbrıs rum yönetimi dışişleri bakanı ioannis kasoulides ile yaptığı görüşmeden sonra basının karşısına geçti.

lavrov, türk dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu’yla 3-4 aralık'ta belgrad’da düzenlenecek agit zirvesi'nde görüşmeyi reddetmeyeceğini söyledi.

çavuşoğlu’nun görüşmek konusunda ısrarcı davrandığını söyleyen lavrov, “bu görüşmeden kaçınmayacağız. sayın çavuşoğlu’nun ne söyleyeceğini duyacağız. belki kamuoyuna söylenenlerden farklı ve yeni bir şey olabilir” dedi.

lavrov, ankara’nın iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl düzeltebileceği sorusuna cevap verdi. iki ülke arasındaki ilişkilerin moskova’ya karşı ‘saldırgan davranış’ nedeniyle her zamanki gibi devam edemeyeceğini belirtti. “türkiye’nin ne yapması gerektiği hakkında konuşmayacağım. türk komşularımızın, meslektaşlarımızın ne yapmaları gerektiğini kendilerinin anlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Lavrov, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Anastasiadis'le de görüştü.
[[Fotoğraf: Reuters]]

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;