Suriye'de iç savaş

Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakanları Moskova'da görüşecek

Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakanlarının hafta sonu Rusya'nın başkenti Moskova'da üçlü görüşme yapacağı açıklandı.

[Fotoğraf: DHA]

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova Ria-Novosti ajansına yaptığı açıklamada, hafta sonu Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in üçlü görüşme yapmasının planlandığını açıkladı.

Rus basınında yer alan haberlerde, Zarif'in 14 Nisan'da Moskova'da olacağı belirtildi.

Görüşmede, Suriye'nin İdlib kentindeki Han Şeyhun beldesinde düzenlenen kimyasal silah saldırısı ve ABD'nin Esed rejimine ait hava üssünü vurmasının ardından son gelişmelerin değerlendirilmesi bekleniyor.

Rusya, İran ve Suriye üçlü toplantısı, Rusya ve ABD dışişleri bakanlarının Moskova'daki görüşmesinin ardından düzenlenecek.

Tillerson, Rus mevkidaşı Lavrov'la bir araya gelecek

Dışişleri Bakanı olarak ilk kez Rusya'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Çarşamba günü Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşecek.

Moskova'daki Dışişleri Bakanlığı Konuk Evi'nde bir araya gelecek Tillerson ile Lavrov'u oldukça yoğun bir gündem bekliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan ziyaretle ilgili yapılan açıklamada, Rusya-ABD ilişkilerinin soğuk savaştan sonraki en zor dönemden geçtiği belirtilmişti.

Açıklamada Rusya'nın, Tillerson'ın ziyareti sırasında ikili ilişkilerin düzeltilmesi, Suriye, Ukrayna, Libya, Afganistan, Kuzey Kore ve diğer konularda Washington'ın tutumunu anlamaya çalışacağı kaydedilmişti.

"Rusya'nın seçim yapması gerekiyor"

Tillerson ise Moskova'ya gitmeden önce İtalya'da katıldığı G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, "Rusya'nın, Esed rejimi, İran ve Hizbullah ile kurduğu ittifakın çok iyi düşünülmesi gerekiyor. Bu uzun vadede Rusya'nın çıkarlarına hizmet edecek mi yoksa Rusya, Suriye savaşını sona erdirmek isteyen ABD, diğer Batı ülkeleri ve Orta Doğu ülkeleriyle mi ittifak kurmak ister?" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;