Avrupa

'Rusya iş üstünde'

İngiltere İç İstihbarat servisi MI5’ın başkanına göre, dikkatlerin ‘İslami aşırıcılığa’ yöneldiği dönemlerde özellikle Rusya’dan kaynaklanan gizli operasyonlar artan bir tehdit haline geldi.

Konular: Avrupa, İngiltere, Rusya

İngiltere İç İstihbarat Servisi MI5’in Başkanı Andrew Parker’a göre, Rusya; İngiltere ve Avrupa’da askeri yöntemleri, propagandayı, istihbarat araçlarını ve siber saldırıları kullanarak kendi dış politika amaçlarını gerçekleştirmeye çalışıyor. Parker bu durumu “Rusya Avrupa ve İngiltere’de iş üstünde” diye tanımladı.

Parker Guardian gazetesi ile yaptığı söyleşide Rusya’nın İngiltere’de askeri, ekonomik, sanayi sırlar peşinde olan çok sayıda ajanı olduğunu da sözlerine ekledi.

İstihbarat Başkanı’na göre, buna karşılık İngiltere’de çoğu İngiliz vatandaşı 3000 “şiddet yoluna başvurabilecek İslamcı aşırılıkçı” var.

Bununla birlikte Parker, İngiltere’ye yönelik tehdit sıralamasını yaparken “radikal İslam kaynaklı terörü” birinci sıraya koyuyor.

Son üç yılda 12 “terör eylemini” engellediklerini anlatan Parker, “ülkede terör saldırısı beklenebileceğini çünkü tehdidin yüksek olduğunu” söyledi.

İngiliz İstihbarat Servisi Başkanına göre, ülkeye yönelik ikinci büyük tehlike “Kuzey İrlanda kaynaklı terör.”

Parker, artan Rus istihbarat faaliyetlerine dikkat çekmekle birlikte, “yabancı ülkeler tarafından gerçekleştirilen örtülü operasyonları” tehdit sıralamasında üçüncü sıraya  koyuyor.

MI5, 107 yıl önce kurulmuş bir istihbarat örgütü. Ancak ilk kez görevdeki başkanı bir gazeteye söyleşi veriyor.

Kaynak: Guardian

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;