Türkiye - Rusya ilişkileri

Rusya ve Türkiye arasında 'buğday' krizi

Türkiye'ye karşı birçok tarım ürününde yaptırımları henüz kaldırmamış olan Rusya, Türkiye'nin buğday ithalatında yaptığı hamleye "Eğer onlar bizim ürünlerimize kısıtlama uygulamaya devam ederlerse biz de aynı yanıtı vermek zorunda kalabiliriz" yanıtını verdi.

[Fotoğraf: DHA]

rusya başbakan yardımcısı arkadiy dvorkoviç, rusya'nın türkiye'nin eylemlerine yanıt olarak bu ülkeden ürün sevkiyatına kısıtlama uygulanabileceğini bildirdi. dvorkoviç, gazetecilerin rusya'nın türkiye'ye aynı kısıtlamaları uygulayıp uygulamayacağı sorusu üzerine, "eğer onlar bizim ürünlerimize kısıtlama uygulamaya devam ederlerse biz de aynı yanıtı vermek zorunda kalabiliriz. bu durumda mantığın kazanmasını ümit ediyorum" dedi.

türiye ve rusya arasında gerçekleşen uçak krizinin ardından taraflar birbirlerine karşı uyguladıkalrı ekonomik yaptırımları azaltacağını duyurmuştu. ancak rusya, türkiye'den aldığı birçok üründe yaptırımları henüz kaldırmadı. türkiye bunun üzerine rusya'nın türkiye'ye sattığı buğdaya vergi uygulamaya başladı. 15 mart'tan itibaren türkiye rusya'yı buğdayı vergisiz gönderme hakkına sahip olan ülkeler listesinden çıkardı. böylelikle rus ihracatçılar buğdayı türk piyasasına % 130'luk vergiyle göndermeye başladı.

kaynak: aa, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;