Bilim-Teknoloji

Rusya Wikipedia engelini kaldırdı

Rusya, çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia'ya uyguladığı ve birkaç saat süren engeli kaldırdı. Wikipedia, uyuşturucuyla ilgili bir sayfa nedeniyle geçici olarak bloke edilmişti.

Konular: Bilim-Teknoloji
Wikipedia, 200'den fazla dilde hizmet veren, kar amacı gütmeyen bir ansiklopedi.
Rusya'da Wikipedia'nın yasaklanma krizi sadece birkaç saat sürdü. Çevrimiçi ansiklopediyi yöneten Wikimedia Foundation tarafından yapılan açıklamada, sitenin Rusça versiyonunun yasaklandığı belirtilirken, Rus hükümetine bağlı denetleme kurumu Roskomnadzor gerekli düzeltmenin yapıldığını ve sitenin tekrar açıldığını belirtti. 
Guardian'a bilgi veren Wikimedia Foundation ise Rus editörleri tarafından bir değişiklik yapıldığı bilgisini doğrulamadı. Wikimedia, Roskomnadzor'un geçtiğimiz hafta 'bir çeşit haşhaş türünün hazırlanması hakkındaki' sayfanın çıkarılmasını istediğini, sayfanın aktif kalması nedeniyle yasağın geldiğini belirtti. 
Washington Post'ta yer alan bilgiye göre, Rusya'daki birçok internet servis sağlayacısı (ISP) tek bir sayfayı bloke etmeyi sağlayacak teknolojiye sahip değil. Bu nedenle bir sayfanın enellenmesi için bünyesinde olduğu sitenin tamamen engellenmesi gerekebiliyor. 
Rusya'da giderek endişe doğuran internet yasakları bu ay başında Reddit üzerinde de yaşanmıştı. Çevrimiçi forumda 'hayal görmeye neden olan bir mantar' hakkındaki sayfanın kaldırılması talebinde bulunan Rusya, talep yerine gelmeyince siteyi bloke etmişti. Reddit'in sayfayı kaldırmasının ardından erişim engeli kaldırılmıştı.
Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;