Suriye'de iç savaş

Rusya’nın çağrısına rağmen saldırı

Suriye’de Esed rejimi, Rusya’nın yaptığı 72 saatlik çatışmasızlık çağrısına rağmen Şam’ın güneybatısında kuşattığı Darayya bölgesini ateş altına aldı.

Rejim ordusu ve yanında savaşan milisler, Şam'ın kırsalında muhaliflerin elindeki Darayya bölgesini ele geçirmek için saldırılarını yoğunlaştırdı. [Fotoğraf: AFP-Getty]

Rusya Savunma Bakanlığı, Pazartesi günü geç bir saatte Şam’ın kırsalında bulunan Doğu Guta ve Darayya bölgesinde 72 saatlik bir ‘çatışmasızlık dönemi’ için çağrıda bulunmuştu. Moskova, ateşkesin kapsamadığı Nusra Cephesi’ni hedef almaya devam edeceğini de vurguladı.

Ancak bu çağrıya rağmen Al Jazeera kaynakları, Şam rejiminin Darayya bölgesini ele geçirmek amacıyla yeni bir hamle başlattığını söylüyor. Esed rejimi, Şam’ın kent merkezine en yakın muhalif bölgelerden biri olan Darayya’yı ele geçirmek için son dönemde saldırılarını artırmıştı.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, Pazartesi günü rejim yanlısı bölgelerde düzenlenen intihar saldırılarını kınadığı konuşmada özellikle Darayya, Halep ve İdlib'de tırmanan şiddet olaylarından endişelerini dile getirmiş ve bu şiddet olaylarının sivil ölümlerini artırdığına dikkat çekmişti.

BM'nin insani yardımlarına izin vereceğini açıklamasına rağmen yardım konvoyunu bölgenin sınırından geri çeviren rejim, Darayya bölgesini 2012’den beri kuşatma altında tutuyor.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;