Suriye'de iç savaş

Salih Müslim: Azez şimdilik hedefimiz değil

PYD lideri Salih Müslim, Türkiye’nin muhaliflerin elinde kalması konusunda ısrarlı olduğu Azez’in şimdilik kendileri için bir hedef olmadığını söyledi. Müslim ayrıca, "Suriye'de Türkiye'ye komşu bağımsız bir Kürt devleti istemiyoruz" dedi.

Salih Müslim

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin lideri Salih Müslim, Türkiye’nin muhaliflerin elinde kalması konusunda ısrarlı olduğu Azez’in şimdilik kendileri için bir hedef olmadığını söyledi. Alman Haber Ajansı DPA’ya konuşan Müslim, ayrıca, Kürtlerin Suriye’de bağımsız bir devlet hedeflerinin olmadığını, sadece anayasal haklarını elde etme çabası içinde olduklarını belirtti.

Türkiye’yi ‘Kürtfobik’ olmakla suçlayan Müslim, Ankara’nın ‘haklarını alan her Kürdü bir tehlike olarak gördüğünü’ savundu. Türkiye’nin Suriye’de bir 'güvenli bölge' oluşturma çabasını "Suriye'nin iç meselelerine açık bir müdahale" olarak nitelendiren Müslim, Arap, Kürt ve Türkmenler dahil olmak üzere Suriye toplumunun tüm bileşenlerinin bu girişimi reddettiğini iddia etti.

Müslim, Türkiye’nin Suriye konusunda Suudi Arabistan’la yakınlaşmasına ise şu yorumu yaptı:

“Türkiye, birçok tarafı Suriye savaşına çekmeye çalışıyor. Ancak ben bu konuda başarılı olamayacaklarını düşünüyorum. Suudi Arabistan, Türkiye ile bir savaşa girmeyecek kadar akıllı.”

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi‘nin (SOHR), Türkiye’nin 500 kadar muhalifin İdlib’den Azez bölgesine Türkiye toprağı üzerinden geçişini sağladığı yönündeki iddiasını değerlendiren Müslim, 500 kişinin, çatışmaların olmadığı Azez bölgesine değil, Suriye Demokrat Güçleri’nin (SDG) Tel Rifat, Mare ve Menneğ’de çatıştığı "Nusra Cephesi ve IŞİD"e yardım etmek için geldiğini öne sürdü.

IŞİD’e karşı koalisyon kapsamında ABD ile koordinasyon yürüttüklerini söyleyen Müslim, PYD’nin başını çektiği SDG’nin Suriye topraklarının yüzde 20’sine hâkim olduğunu söyledi.

Müslim davet edildiği takdirde, bu ayın sonunda Cenevre’de sürdürülmesi planlanan Suriye görüşmelerine katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Kaynak: DPA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;