Suriye'de iç savaş

Şam'da açlıktan 100. ölüm

Suriye’nin başkentindeki Yermuk Mülteci Kampı’nda bugün de dört kişi açlıktan öldü, yaklaşık bir yıldır rejimin ablukasındaki kampta açlıktan ölenlerin sayısı 100’e yükseldi.

Konular: Ortadoğu, Suriye
Yermuk'a gönderilen yardımlar yaklaşık bir yıldır abluka altında yaşayan on binlerce kişiye yetmiyor. [AA]

Muhalif Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamaya göre Yermuk’ta açlık ve tıbbi malzeme yetersizliği nedeniyle çarşamba günü hayatını kaybeden 4 kişiyle birlikte ölü sayısı 100'e çıktı.

İki gün önce kampta açlıktan ölenlerin sayısı 96 olarak açıklanmıştı.

Esed güçleri iki hafta önce kampa yardım girişine sınırlı olarak izin vermişti. Ancak şu kadar ulaşan yardımlar on binlerce kişinin kaldığı kamptaki ihtiyacı karşılamaya yetmiyor.

Yardımlar yetmiyor

Birleşmiş Milletler Suriye’de rejimin ablukası altındaki Yermuk Mülteci Kampı’nda insani durumun felaket boyutlarına ulaştığı uyarısında bulunmuştu. Uyarıdan sonra Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) ait bir konvoyun kampa yardım götürmesine izin verildi. 18 Ocak'tan bu yana 3 bin koliden fazla yardımın ulaştığı mülteci kampında çok daha fazlasına ihtiyaç var. 

Esed'in Başkanlık Sarayı’na sadece 20 dakika uzaklıktaki kampta özellikle yaşlı ve çocuklar zor koşullarda hayatta kalmaya çalışıyor. 

Yardım kuruluşları salı günü bölgede devam eden rejim kuşatması nedeniyle kamptaki okulları da kapatma kararı aldı. Abluka altındaki bölgede okullar, eğitim araç -gereçlerinin yokluğu, çocuklar arasında salgın hastalıkların ortaya çıkması ve hükümetin bölgeye bombardımanı nedeniyle faaliyet gösteremiyor. 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;