Bilim-Teknoloji

Sanal gerçeklik filmleri geliyor

Sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi Oculus, sinema sektörüne giriyor. Firma bu yıl kendi gözlükleriyle izlenebilecek 5 film hazırlayacaklarını açıkladı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Oculus yeni projesi ise sinema sektörüne giriyor
Oculus yeni projesi ise sinema sektörüne giriyor [Fotoğraf: Oculus]

Aralarında Facebook, Google ve Samsung gibi büyük firmaların da bulunduğu şirketlerin üzerinde çalıştığı bir konu olan sanal gerçeklik ile ilgili yeni adımlar atılmaya başlandı. Facebook tarafından satın alınan sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi Oculus, şimdi de film sektörüne el atmaya hazırlanıyor.

Firmadan yapılan açıklamaya göre kendi içinde Oculus Story Studio isimli bir birim kuran Oculus, film hazırlıklarına başladı. Firmanın bu yıl içinde 5 farklı interaktif sanal gerçeklik filmini hazırlayacağı ifade edildi.

The Verge internet sitesine açıklamalarda bulunan Oculus CEO'su Brendan Iribe, bu yıl içinde 5 sanal gerçeklik filmini hazırlayacaklarını belirtti. Filmlerden dördünün adı ise Dear Angelica, Bullfighter, Kabloom ve Henry olarak açıklandı.

Soru işaretleri var

Sanal oyunlar için planladıkları deneyimi sinema sektörüne de taşımayı hedefleyen Oculus'un bu filmleri nasıl ve nerede gösterime sokacağı bilinmiyor. 350 dolar karşılığında satın alınabilen ancak ağırlıklı olarak uygulama ve servis geliştiricilerin sahip olduğu Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü yaygın olarak kullanılan bir ürün değil. Filmler yayınlansa bile cihaz yaygın olarak dünya çapında satılmadığı için bu filmlerin nasıl izleneceği belli değil. Öte yandan Oculus özellikle oyun dünyasını hedeflese de halen sanal gerçeklikle ilgili kullanıma sunulan bir oyun bulunmuyor.

Kaynak: The Verge ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;