Suriye'de iç savaş

'Sarin gazı saptandı'

İdlib’in Han Şeyhun bölgesindeki saldırıyı araştırmak için Türkiye’ye uzman ekip gönderen Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ndeki İngiliz delegasyonu, zehirli gaz saldırısının bölgesinden alınan numunelerde Sarin gazı saptandığını belirtti.

Reuters'in haberine göre, Lahey merkezli Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ndeki (OPCW) İngiliz delegasyonu, zehirli gaz saldırısının bölgesinden alınan numunelerde Sarin gazı saptandığını açıkladı. Lahey’deki OPCW’nun Suriye konulu özel oturumunda delegasyon, "İngiliz bilim insanları, Han Şeyhun’dan toplanan numuneleri analiz etti. Testlerin sonucunda Sinir gazı, Sarin ya da ona benzer bir madde saptandı" değerlendirmesini yaptı. İngiltere’nin elde ettiği bu bulgular, Türkiye’nin daha önce ortaya koyduğu sonuçları teyit ediyor.

Bu sonuçlar BM ile OPCW’nun ortak oluşturduğu soruşturma komitesine iletilecek. Bu komite, kimyasal silah saldırısında rol alan birey ya da kurumları tespit etmekle görevlendirilecek.

Ortak soruşturma komitesi daha önce yürüttüğü çalışmada, Suriye iç savaşında zehirli Sarin, Klor ve Hardal gazlarının kullanıldığını tespit etmişti. Komitenin tespitleri, rejimin klor gazını, IŞİD’in de Hardal gazını kullandığını ortaya koymuştu.

Rejim ve Rusya reddediyor

İdlib’in Han Şeyhun bölgesinde 4 Nisan’da gerçekleşen saldırıda yaklaşık 100 kişi ölmüş, en az 400 kişi de yaralanmıştı.

Muhalifler, saldırıda zehirli gaz kullanıldığını söylemiş, Türkiye’de yapılan otopsinin sonuçları da bu iddiayı doğrulamıştı. Ancak rejim kimyasal silah envanterinin olmadığını öne sürmüş, Rusya da saldırının muhaliflerin kimyasal silah depolarının rejim tarafından hedef alınması sonucunda gerçekleştiğini iddia etmişti.

ABD, kimyasal saldırıya yanıt olarak rejime ait bir hava üssüne 7 Nisan’da yaklaşık 60 füze fırlatmıştı.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;