Bilim-Teknoloji

Satılık internet geçmişi: 1 $

ABD Kongresi'nin, internet hizmet sağlayıcılara kullanıcıların kişisel ve mahrem bilgilerini satmalarına olanak sağlayan kararının ardından, ABD'li bir adam internet geçmişini açık artırmayla satmaya karar verdi.

Konular: Bilim-Teknoloji, ABD
Rudwall'ın satışa çıkardığı internet geçmişi. [Foto: eBay]

ABD'de internet mahremiyeti dönemini kapatan tarihi karar, eski başkan Barack Obama döneminde taslağı çizilen internet gizliliği yasasının iptali ile geldi. ABD Kongresi, Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından onaylanan "internette kişisel bilgi güvenliğinin korunmasıyla ilgili kuralları" iptal eden yasa tasarısını kabul etti.

Kararın yankıları sürerken, ABD'de yaşayan bir İsveçli, Petter Rudwall tepkisini göstermek için ilginç bir yol seçti. Kongrenin kendisine ait mahrem bilgileri satmak istediğini söyleyen adam, ikinci el alışveriş sitesi eBay'de internet geçmişini satılığa çıkardı.

İlanda, "Başkası satmadan ben satayım dedim. İnternet geçmişim komik, ilginç ve saçma sapan internet siteleriyle dolu. Sizi uzun süre meşgul eder. Parası da doğruca bana gelir, internet hizmet sağlayıcıma değil" yazdı.

Geçmişini 1 $ ile açık artırmaya çıkaran adama şimdiye dek en yüksek 16,5 $ teklif geldi.

İntikam projeleri

Kararın ardından internette bazı 'girişimciler' de intikam projeleri geliştirdi. Toplulukların bağışlarıyla destekledikleri projelere önayak olan 'GoFundMe' sitesinde bir ilan, tam da bunu yapıyor. 

Adam McElhaney isimli bir ABD'li, Kongre üyeleri ve ailelerinin internet geçmişlerini satın alıp herkesle paylaşmak istediğini söyleyerek para toplamaya başladı. Hedefini 1 milyon dolar koyan genç adam, şimdiden 144 bin $ dolar topladı. 

Bu ve benzeri birkaç ilanın, iyi niyetli veya değil, haklı tepkiyle verildiği muhakkak. Ancak bir sonuca varmaları mümkün değil. Zira ortada teker teker satın alınacak bir geçmiş bilgisi veya bunun serbestçe yapılabileceği bir pazar yok. McElhaney'nin 1 milyon dolar ile ne yapacağını kestirmek güç ancak internet servis sağlayıcılardan Kongre üyelerinin geçmişini tek tek satın alabilmesi şimdilik mümkün değil.

Karar neydi?

Temsilciler Meclisinde 205 "ret" oyuna karşı 215 "evet" oyu ile kabul edilen tasarı, internette kişisel bilgilerin güvenliğine ilişkin kullanıcılar lehine düzenlemeleri içeriyor, kullanıcılardan izinsiz bilgi toplanmasını ve bu bilginin satılmasını engelliyordu. Obama döneminde FCC tarafından kabul edilen ancak henüz uygulanmaya başlamayan kurallar, iptal tasarısını Trump'ın imzalaması ve yasalaştırılması hâlinde tamamen ortadan kalkıyor.

Trump imzalayacak

Senatoda da geçen hafta kabul edilen yasa tasarısının kısa zamanda Trump'ın masasında olması bekleniyor. Beyaz Saray ise söz konusu yasa tasarısını Trump'ın imzalayacağını açıkladı.

Yasa tasarısına destek veren Cumhuriyetçiler, FCC'nin imzaladığı kuralların AT&T ve Verizon gibi genişbant internet sağlayıcılarını hedef alıp sınırlandırdığını ancak Facebook ve Google gibi halihazırda milyonlarca internet kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayan şirketlere dokunmadığını savunuyor.

Cumhuriyetçiler, serbest piyasa kuralları gereği, kullanıcıların kendilerine daha fazla mahremiyet sağlayacak kurumu tercih edebileceğini savunuyor. Ancak kullanıcılar, ülkenin tamamında tüm internet hizmeti sağlayıcı şirketlere eşit oranda erişemiyor. Bir kent hatta bazen bir eyalet sadece bir internet hizmet sağlayıcının tekelinde olabiliyor.

İnternet devleri karşı

İptal tasarısının yanlış bir adım olduğunu iddia eden Demokratlar ve bazı Cumhuriyetçiler ise Facebook ve Google gibi şirketlerin uygulamalarında kişisel veri ayarlarıyla bilgi toplanmasının minimize edilebildiğini ancak internet hizmet sağlayıcıyı engellemenin neredeyse imkansız belirtiyor.

Tasarının imzalanmasıyla tartışmanın daha fazla alevleneceği ve hatta Cumhuriyetçilerin geri adım atmak zorunda kalabileceği konuşuluyor. Amerikan medyasında ise bu karardan en fazla memnun olan AT&T ve Verizon gibi büyük firmaların, Trump yönetimiyle olan yakınlığını sorgulayan haberler dikkati çekiyor. İnternette kişisel veri güvenliğiyle ilgili yeni düzenlemenin ne zaman ve ne şekilde yapılacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak: Al Jazeera, eBay, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;