Tenis

Savaşta ve barışta tenis

Musul'un yaklaşık 50 kilometre uzağında, Duhok'taki Tenis Kulübü, gençlerin savaş ortamından biraz uzaklaşıp nefes alabilmelerini sağlıyor. 5-25 yaşlarındaki kızlar hayâlleri uğruna raketlerinin peşinden gidiyor.

Konular: Diğer Sporlar
Kulübün öğrencileri. [Alessandro Rota - Al Jazeera]

Musul’u kurtarma operasyonunun kızışması beklenirken sadece 50 kilometre uzaklıktaki Duhok'ta bir grup tenisçi spor yapıyor ve daha iyi bir gelecek hayâl ediyor.

Çevredeki savaş sahnelerine karşın sporcular haftanın dört günü burada tenis eğitiminden geçiyor. Hatta antrenmanlar bazen gece yarısına kadar sürüyor. Kulüp, ülkenin en iyilerinden aynı zamanda uluslararası alanda da yarışıyor.

Şu an kampusu IŞİD'in elinde bulunan üniversiteden mezun antrenör Avdal Hasan “Yaklaşık 10 yıl önce Musul Üniversitesi’nde öğrenci olduğumdan beri çok şey değişti” diyor.

IŞİD, Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u 2014'te ele geçirmişti. O zamandan bu yana kent örgütün Irak'taki kalesi haline geldi. Irak ordusu ve Peşmerge güçleri kenti kurtarmak için iki ay önce operasyon başlatmıştı.

Al Jazeera'den Alessandro Rota'nın haberi... 

Sara Avdal Hasan kendisini için tenisin çok önemli olduğunu söylüyor. Sebebi de bir şeyleri başarabilmek. [Alessandro Rota-Al Jazeera]
Sara Avdal Hasan kendisini için tenisin çok önemli olduğunu söylüyor. Sebebi de bir şeyleri başarabilmek. [Alessandro Rota-Al Jazeera]


6-25 yaş arası 30 kadın tenisçi burada antrenman yapıyor.


Duhok Sport Tesisi’nde farklı sınıflar da var.


Duhok şehrinin ışıkları ana korttan böyle görülüyor.


Avdal Hasan, sporcularıyla konuşuyor


Tesisin içinde bu tarz muraller var.


Antrenör Hasan, oyuncusu Lara Avree'ye tenis tekniklerini öğretiyor.Kulübün kazandığı kupalar.


Lara Avdal, tenisin favori olduğunu söylüyor. En büyük hayâli de bir gün Fransa Açık’ta oynamak.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;