Kürt sorunu

Sebahat Tuncel'e cezaevi yolu

Yargıtay, HDP Eşbaşkanı'na PKK üyesi olduğu gerekçesiyle verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezasını onadı. HDP, Pazar günü İstanbul'a gelecek Tuncel'i havaalanında karşılamak için çağrı yaptı.

Konular: Türkiye, Siyaset

Haberin Öne Çıkanları

'Karar hukuki değil'

Tutuklu yargılandı

Tahliye edildi

Kararın TBMM’ye gönderilerek Genel Kurul’da okunması durumunda, Tuncel' in milletvekilliği düşecek. [AA - Arşiv]

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, 2007’de milletvekili seçilince tahliye edilmişti. 29 Mart 2013’te Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Tuncel’in cezasının onanmasını istemişti. Yargıtay, 8 yıl 9 aylık hapis cezası kararını onadı.   

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyünde 34 kişinin öldüğü olayın 2. yılında anma programın katılan Tuncel, kararın hukuki olmadığını ileri sürdü. Tuncel, "Avukatlarımız da bunun hukuken değil hep siyasi olarak ele alındığını ifade ettiler. Şimdi bu saatten sonra yapacak bir şey yok. Biz hükümetten 'yargı bağımsızdır, bir şey diyemeyiz' açıklamasını bekliyoruz. Bizim açımızdan siyaseten yargı kararını vermiştir. Demokratik siyasetin önünü engellemek istemiştir" dedi.

Sebahat Tuncel ayrıca bundan sonra üstüne düşen görevi yer ne getireceğini, inandığı konularda mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

Tuncel, “Biz siyaseti sadece parlamentoda yapmadık. Demokraside alternatifler tükenmez. Biz halkımızla siyasete devam edeceğiz. Türkiye halklarıyla özgürlük mücadelesine devam edeceğiz. Bundan sonra top parlamentodadır. Bu kriz bizim krizimiz değil, sistemin krizidir. Hukuki olarak da avukatlarımız bundan sonra ne yapılması gerekiyorsa onu yapacaklar. Bir sonuç çıkmasını pek beklemiyoruz" diye konuştu.

'PKK'lı yöneticilerle buluştu' iddiası

Yargıtay kararı Meclis Genel Kurulu'nda okunursa milletvekilliği düşecek olan Tuncel cezaevine girecek. Tuncel’in cezası 1 yıldan fazla olduğu için bir daha milletvekili olamayacak.

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Tuncel, PKK’nın üst düzey yöneticileriyle Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Demokratik Toplum Partisi (DTP) binasında toplantı yaptığına dair ihbar olduğu gerekçesiyle 5 Kasım 2006’da gözaltına alınmıştı.

Vekil seçilince tahliye oldu

Sebahat Tuncel’e yönelik suçlamalar bununla da sınırlı kalmadı. Tuncel’in tutuklama kararında şu ifadeler yer almıştı:

"DTP’nin delegesi olarak pasaportuyla yasal yollardan 12 Haziran 2004’te Şırnak-Habur sınır kapısından Irak’ın kuzeyine geçtiği, örgütün 2004’te buradaki kamplarında yapılan PKK Demokratik Kurtuluş Partisi (PRD) kongresine örgüt mensuplarının giydiği kıyafetlerle katıldığı, 20 Ağustos 2004’te Habur sınır kapısından yurda giriş yaptığı, 5 Kasım 2006’da yasa dışı örgüt mensuplarının Bağcılar DTP ilçe binasında yaptığı toplantı sırasında yakalandığı ve PKK üyesi olduğu anlaşılmıştır.”

Tuncel, 2011'deki son genel seçimlerde İstanbul’dan bağımsız milletvekili seçilince Gebze’deki hapishaneden tahliye edilmişti. 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;