Bilim-Teknoloji

Siber güvenlik politikası dünya ile uyumlu

İlk kez İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Siber Kalkan Tatbikatı’nın konuklarından Microsoft analisti Mehmet Akçin, Türkiye’nin siber güvenlik altyapısını hızla geliştirdiğini ve izlenen politikanın ABD ile Batılı ülkelerle uyuştuğunu belirtti.

Konular: Bilim-Teknoloji

Haberin Öne Çıkanları

Mobil cihaz tehdidi artıyor

İnternet hızıyla saldırı riski yükseliyor

Türkiye'nin gelişim hızı çok yüksek

Tatbikatta Microsoft'u Mehmet Akçin temsil etti. [Fotoğraf: Al Jazeera]

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bu yıl İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Siber Kalkan Tatbikatı’nda sunum yapan Microsoft analisti Mehmet Akçin, siber güvenlik altyapısı geliştirme hızında Türkiye’nin dünyanın gerisinde kalmadığını belirtti. Türkiye ile ABD’nin siber güvenlik politikasında aynı mantığı benimsediğini ifade eden Akçin, Uluslararası Siber Kalkan Tatbikatı gibi organizasyonların Türkiye için büyük önem taşıdığını belirtti.

Akçin, Al Jazeera Türk’ün Siber Kalkan Tatbikatı hakkındaki sorularını yanıtladı:

“Ülkeler arasında bu tür organizasyonların yapılması çok önemli. CIRT dediğimiz etkinliklerde insanların bir araya gelmesi ve tanışmaları çok önem taşıyor. E-mail üzerinden bile temas kurulması ve iletişimin gelişmesi, Türkiye'nin hızla bu etkileşime katılması büyük bir fırsat sunuyor” ifadesini kullandı.

Microsoft olarak bu organizasyonlarda nasıl bir rol oynuyorsunuz?

Microsoft dünyanın en büyük güvenlik birimlerinden bir tanesine sahip. Digital Crimes adı verilen birim, solucan dediğimiz kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlardan silinmesini amaçlıyor. Microsoft bu amaç altında hem Türkiye'de hem de uluslararası alanda birçok ülke ile çalışıyor.

Türkiye siber saldırılara karşı bilinçlenme ve güçlenme konusunda nasıl bir noktada yer alıyor?

Türkiye çok şanslı bir ülke. BTK Başkanı Tayfun Acerer'i İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisi olduğum zamandan bu yana tanıyorum ve çalışmalarını takip ediyorum. Kendisi her ay konferanslara katılıyor. Aynı zamanda BTK'da çalışan ve yetişen ekipleri de çok başarılı buluyorum. Türkiye'nin siber güvenlik alanındaki yaklaşımı ve mantığı, ABD ile aynı. Ancak ülkemizin jeopolitik konumundan tutun kendisine has bazı özelliklerden dolayı belli konularda mesafe kat etmek zaman alıyor. Ancak kafada çizilen planların çok doğru olduğunu görüyorum. Türkiye'yi çok büyük bir gemi olarak düşünürseniz, bu gemiye manevra yaptırmak tabii ki kolay olmayacaktır.

Siber güvenlik konferanslarının yanı sıra, uygulama geliştirme gibi değişik sektörlerde yatırım yapmak, farklı alanları ülkemizde geliştirmek için yeni çalışmalar yapılabilir. Çok iyi bir başlangıç yaptığımızı düşünüyorum. Eylül ayında 'Internet Yönetimi' adlı çok önemli bir konferans düzenlenecek. Her yıl bir kez yapılan ve tüm ülkelerin en üst düzey yetkililerinin katıldığı bu tür bir etkinliğin İstanbul'da düzenlenecek olması Türk katılımcılar için çok büyük bir şans.

ABD ve Çin gibi ülkelerin yanında Türkiye siber alanda yükselen bir güç haline geliyor diyebilir miyiz?

İlk olarak söyleyebileceğim, Türkiye kesinlikle çok aktif. Küresel alanda tehdit oluşturan bir virüs yayıldığı zaman ilk temizleyen ülkelerden bir tanesi Türkiye oluyor. Ancak aynı durum geçmişte geçerli değildi. Çok fazla geniş bant bağlantı var Türkiye'de. İnternet altyapısını birçok ülkeyle karşılaştırdığımız zaman gerçekten çok ileri bir noktadayız. Siber güvenlik de güçlü altyapı kadar önem kazanıyor çünkü bağlantının hızlı olması demek, siber tehditlerin neden olabileceği etkilerin de o kadar fazla olduğu anlamına geliyor. 14 yıldır yurt dışında yaşayan birisi olarak çok iyi gelişmeler görüyorum. Geçmişle karşılaştırma yapmak çok zor. Sürekli ilerleyen küresel dünyada geride kalmadığımızı da görebiliyorum. 30 milyondan fazla internet kullanıcısı olan bir ülke olarak kesinlikle geç kalmıyoruz, tersine nasıl daha hızlı koşabiliriz bunu düşünmemiz lazım. Örneğin Türkiye'de internete en fazla mobil cihazlardan giriliyor. Bu konuya odaklanan bir konferans ve birçok diğer konferansla nasıl ilerleyeceğimize cevap bulabiliriz.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;