Çalışma hayatı

Şimşek: BES için haksız, olumsuz kampanya hissediyorum

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik BES için şu ana kadar cayma hakkını kullananların yüzde 26 olduğunu açıkladı. Bunun yüksek bir rakam olduğunu söyleyen Şimşek, "Maalesef otomatik BES'e ilişkin haksız, olumsuz bir kampanya hissediyorum" dedi.

[Fotoğraf: AA]

NTV'ye konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 12 Şubat itibariyle 980 bin katılımcı olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, "Bu iyi bir rakam. Toplanan fon yaklaşık 98 milyon lira civarında. Şu ana kadar cayma hakkını kullananlar yüzde 26, oldukça yüksek bir rakam. Maalesef otomatik BES'e ilişkin haksız, olumsuz bir kampanya hissediyorum" dedi.

Trafik sigortasıyla ilgili de bilgi veren Mehmet Şimşek, şunları söyledi:

"Şu anda yeni bir model üzerinde çalışıyoruz. Sistemin şöyle bir eksikliği var, trafik sigortası zorunlu bir sigorta. Sizin karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamak için düzenlenmiş. Dolayısıyla arabadan çok aslında şoförün sigortalandırılması lâzım. Arabanızın sigortası var, belki de hiç deneyimi olmayan bir şoföre 'hadi al sür' diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür faktörler var. Hazine'ye söyledim, arkadaşlar çalışıyor. Sadece taşıtın değil sürücünün risklerini de dikkate alan bir sistem... Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır, primleri aşağı çeker."

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;