Mısır

Sina'da bombalı saldırılar

Sina Yarımadası'nın kuzeyindeki Ariş'te güvenlik güçlerini hedef alan bombalı saldırılarda en az 42 kişi öldü, 70 kişi de yaralandı. Saldırıyı IŞİD'in Sina'daki kolu Ensar Beytül Makdis üstlendi.

Konular: Mısır, Ortadoğu

Sina Yarımadası'nın kuzeyindeki Ariş bölgesinde güvenlik güçlerini hedef alan üç bombalı saldırı düzenlendi. Saldırının ardından güvenlik güçleri ile kimliği bilinmeyen silahlı kişiler arasında çatışma çıktı.

IŞİD'in Sina'daki kolu olan Ensar Beytül Makdis örgütünün üstlendiği saldırılar, bölgede bulunan askeri binaların yanı sıra otel, elektrik santralı ve bir askeri birliğin kışlasını hedef aldı.

Ensar Beytül Makdis geçen yılın Kasım ayında IŞİD'e biat ettiğini açıklamıştı.

Al Jazeera'ye bilgi veren kaynaklara göre, saldırılardan biri orduya ait bir binanın önünde bomba yüklü araçla gerçekleştirildi. Diğer saldırılarda ise havan topu kullanıldı. 

Aynı bölgede İsrail ile Mısır arasındaki savaşlardan kalan bir kara mayını patladı. Patlamada 11 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti, 3 çocuk da yaralandı.

Ordu İhvan'ı suçladı, İhvan saldırıyı kınadı

Yazılı açıklama yapan ordu sözcüsü Muhammed Samir, saldırıların "Terörist Müslüman Kardeşler çeteleri ve onları destekleyen suç gruplarının, 25 Ocak devriminin dördüncü yıldönümünde kaos yaratma çabalarının boşa çıkması üzerine" gerçekleştiğini savundu.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı ise Sina'daki saldırıyı kınadı, her türlü şiddeti reddettiğini söyleyen grup ölenlerin ailelerine taziyede bulundu.

ABD kınadı

ABD, Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Ariş kentinde düzenlenen bombalı saldırıları kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki yazılı açıklamasında, “ABD, Mısır’ın Kuzey Sina Valiliği'nde meydana gelen ve en az 29 Mısırlı vatandaşın öldürüldüğü ve düzinelercesinin yaralandığı terörist saldırıyı şiddetle kınıyor” ifadesini kullandı.

Kurbanların ailelerine, Mısır halkına ve hükümetine başsağlığı dilenen açıklamada, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın taahhüdü olarak ABD’nin, terör tehdidiyle mücadelesinde Mısır hükümetinin yanında yer aldığı kaydedildi.

24 Ekim'den bu yana en büyük saldırı

24 Ekim 2014'te Sina’nın kuzeyindeki Şeyh Zuveyd bölgesindeki askeri kontrol noktalarına iki saldırı gerçekleştirilmişti. Saldırıda Mısır ordusuna ait iki zırhlı araç hedef alınmış, bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda çoğu asker 27 kişi hayatını kaybetmişti. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;