Kürt sorunu

Şırnak’ta mahallelere Kürtçe isim

Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan, Belediye Meclisi'nin şehir merkezindeki 12 mahalle ve iki meydanın isimlerini Kürtçe isimlerle değiştirme kararı aldığını açıkladı.

Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan [Fotoğraf: AA Arşiv]

şırnak belediye meclisi, şehir merkezindeki 12 mahalle ve iki meydanın türkçe isimlerini kürtçe isimlerle değiştirme kararı aldı. oyçokluğu ile alınan karar önümüzdeki hafta şırnak valiliği'ne gönderilecek.

şırnak belediye başkanı serhat kadırhan, "valiliğin isim değişikliği konusunda veto yetkisi var ama ben veto olacağını sanmıyorum. veto edilmesi durumunda buna ilişkin prosedürü izleyeceğiz" diye konuştu.

isim değişikliği talebinin halktan geldiğini söyleyen kadırhan, "halkın hiç bilmediği, hazmetmediği ve tepeden inme konulmuş isimler vardı. daha sonra mahalle komisyonlarımız ve muhtarlarımıza bunu bildirdik. çalışma yaparak, insanların daha çok hangi ismi istediklerini öğrendik. onlar da bize birkaç alternatif sundular. tamamen onların istekleri doğrultusunda mahalle isimlerini bu şekilde değiştirdik" dedi.

şehir merkezinde bulunan ve şırnak belediye meclisi'nin kararıyla isimleri değiştirilen mahalle ile meydan isimleri şunlar:

-          yeni mahalle - cudi mahallesi

-          ismetpaşa mahallesi - herekol mahallesi

-          gazipaşa mahallesi - fereşin mahallesi

-          vakıfkent mahallesi - kobane mahallesi

-          bahçelievler mahallesi - gabar mahallesi

-          atatürk mahallesi - çırav mahallesi

-          yeşilyurt mahallesi - botan mahallesi

-          gündoğdu mahallesi - rojhilat mahallesi

-          dicle mahallesi - kato mahallesi

-          şehri nuh mahallesi - şehre nuh mahallesi

-          aydınlık mahallesi - tanin mahallesi

-          cumhuriyet mahallesi - besta mahallesi

-          cumhuriyet meydanı - azadi meydanı

-          ömer kabak meydanı - aşiti meydanı

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;