Bosna-Hersek

Sırp Cumhurbaşkanı: Srebrenitsa yalan

Bosna Hersek’e bağlı Sırp Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı Milorad Dodik, bir hafta sonra 20. yıldönümü anılacak olan Srebrenitsa Katliamı’nın “yalan” olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’e bağlı Sırp Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı Milorad Dodik [Fotoğraf: Reuters]

srebrenitsa katliamı esnasında çevre köylerde ölen sırpların anıldığı bir törende konuşan dodik, ingiltere’nin birleşmiş milletler’de srebrenitsa soykırımı’nı kabul ettirmeye yönelik çabalarına tepki gösterdi.

sırp televizyon kanalı rtrs’de de yayınlanan konuşmasında dodik, “hedef müslümanlara karşı soykırım yapıldığı yönünde yalan raporlar geçirerek olayı bm’de kaydettirmek” dedi.

“hepsi tekrarlanan yalanlar” diyen dodik, “bize ‘inkar etmeyin’ diyorlar. yalan nasıl inkar edilmez? doğru söylemeyen sizsiniz. 8 bin 300 adam nerede? neden yalan söylüyorsunuz” diye konuştu.

sırplar, bosna savaşı’nda bratunak’ta ölen 3 bin 500 sırp askerini andı.

srebrenitsa katliamı’nın 20. yıldönümü 11 temmuz’da anılacak. toplu mezarlardan çıkarılıp kimlikleri henüz bu yıl tespit edilebilen 136 kurban, srebrenitsa’daki anıta törenle gömülecek.

srebrenitsa soykırımı

1995 temmuz'unda sırp komutan ratko mladiç ve askerlerinin kuşattığı srebrenitsa bm tarafından ‘güvenli bölge’ ilan edilince kente hollandalı barış gücü askerleri gönderilmişti. hollandalı askerler srebrenitsa’ya 6 km uzaklıktaki potacari’ye konuşlandırılmıştı.

mladiç’in katliam tehditleri üzerine yaklaşık 300 bosnalı, hollandalı askerlerin bulunduğu üsse sığındı. ancak hollandalı askerlere rağmen sırplar bu 300 bosnalıyı da katletti.

öldürülenlerin yakınları katliamı önleyemedikleri için 2007 yılında hollanda devleti aleyhine de dava açmıştı. hollanda ise olayla ilgili yaptığı soruşturmada, askerlerinin katliama müdahale etmemesinde suçsuz bulmuştu. hollanda'nın bu kararı bosnalı müslümanların tepkisini çekmişti.

iki uluslararası mahkeme tarafından soykırım olarak onaylanan srebrenitsa katliamı, avrupa tarihinde ikinci dünya savaşı’ndan bu yana görülen en şiddetli olaydı.

kaynak: afp

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;