Türkiye

Söke'de üçüncü gözaltı

Aydın Söke'de dün Sabancı suikastının faili DHKP-C üyesi İsmail Akkol ile yakalanan Fadik Adıyaman'ın üzerinden çıkan sahte kimlikte ismi yer alan kadın gözaltına alındı.

Konular: Türkiye
Akkol ve Adıyaman'ın Söke Otogarı'ndan Eskişehir'e gitmek üzere sahte kimlikle bilet aldıkları belirlendi. [Fotoğraf: AA]

Aydın'ın Söke ilçesinde dün DHKP-C üyesi İsmail Akkol ile birlikte gözaltına alınan Fadik Adıyaman'ın üzerinden çıkan sahte kimlikte adı yazan kadın gözaltına alındı.

Söke Otogarı'nda dün düzenlenen operasyonda DHKP-C üyesi İsmail Akkol ile gözaltına alınan zanlılardan Fadik Adıyaman'ın üzerinden Hatice Çalışkan adına düzenlenmiş sahte kimlik çıkmıştı. Aydın Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, bunun üzerine Çalışkan'ı gözaltına aldı. Çalışkan'ın evindeki aramada örgütsel bağlantıya rastlanmadı. 

Çalışkan, emniyetteki ifadesinde, kimliğini kaybetmediği ve yeni bir kimlik de çıkartmadığını belirtti.

Anadolu Ajansı, Hatice Çalışkan'ın oğlunun göçmen kaçakçılığı yaptığını ve Yunan adalarına gittiğini, kadının da birkaç kez Yunan adalarına gittiğini iddia etti.

Doğan Haber Ajansı da Çalışkan’ın Akkol ve Adıyaman'ı önce Didim'de sakladığını, sonra da Söke'ye gelişlerinde yardımcı olduğunu bildirdi.

Çalışkan'ın emniyetteki işlemleri sürüyor.

Akkol ve Adıyaman ifade verecek

DHA, İstanbul'da 1996 yılında Özdemir Sabancı ve iki çalışanını öldürmekten aranan DHKP-C terör örgütü üyesi İsmail Akkol ve Fadik Adıyaman'ın, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki ifade işlemine başlanacağını açıkladı.

İkinci kez sağlık kontrolünden geçirilen sanıkların avukatı Oya Aslan, ailelerin isteği üzerine geldiğini, müvekkilleriyle henüz görüşmediğini, ancak müvekkillerinin Söke'de mahkemeye çıkarılmasını beklediğini söyledi. Yürütülmekte olan soruşturma olduğu için Sabancı cinayeti için de ayrıca İstanbul'a gönderilebileceğini belirtti.

Dilek Doğan sloganı engellendi

Söke'den Aydın Emniyet Müdürlüğü'ne getirildikten sonra sağlık kontrolünden geçirilen İsmail Akkol ve Fadik Adıyaman, sabah saat 11.00 sıralarında ikinci kez sağlık kontrolü içini Aydın Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Emniyet müdürlüğü önünde önlem alan çevik kuvvet polisin kordonu arasından geçirilen İsmail Akkol ve Fadik Adıyaman, İstanbul'da evinde öldürülen Dilek Doğan'la ilgili slogan atmaya çalışırken engellendi.

Kaynak: AA ve DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;